Emulator Windows 98.

Fajnie było by mieć coś takiego jak emulatror z któregoś ze starszych systemów Windows, nawet po to żeby przypomnieć sobie stare dzieje lub móc uruchomić stare aplikację, które nie działają w systemie Windows XP lub Vista. Dzięki darmowemu programowi Microsoft Virtual PC 2007 jest to możliwe, umożliwia on stworzenie nam dowolnej liczby wirtualnych komputerów z różnymi systemami operacyjnymi, nawet z Windows Vista. Jednak wymaga to instalacji systemów i ich konfiguracji. Czego nie będę tu opisywał, lecz opiszę jak w łatwy sposób stworzyć taki emulator już całkiem przygotowany przeze mnie.
 

Jak stworzyć emulator Windows 98?

Wszystko, co będziesz potrzebował to tylko ściągnięcie niżej podanych plików raptem ok. 270 MB podzielonych na 4 części (polecam ściągnąć je za pomocą programów do pobierania typu FlashGet itp.):

part01
part02
part03
part04
 

Po rozpakowaniu (np. programem Winrar), znajdziemy w kilka plików i robimy:

Pierwszy krok
To odpalenie pliku Virtual PC 2007.exe (lub Virtual PC 2007 - 64bit.exe dla systemów 64 bitowych) i zainstalowaniu aplikacji, która służy do Tworzenia wirtualnych PC, myślę że z tym sobie poradzicie bez problemu.

Drugi krok
Plik windows98se.vmc, powinien zostać skojarzony z aplikacją Virtual PC 2007, klikamy go 2 razy uruchamiając go i czekamy na słynne logo Windows'a, i cieszymy się wirtualnym systemem. Tak to tyle i już gotowe ;).


Kilka wskazówek:

Aby odblokować myszkę i np. przejść do fizycznego systemu wciskamy prawy ALT.

Pełny ekran prawy ALT + Enter.

Aby mieć w emulatorze dostęp do wybranych plików, które znajdują się w fizycznym systemie, klikamy na prawym przyciskiem myszy na ikonę folderu, który znajduje się na dole okna emulatora i wybieramy Share Folder... i wskazujemy folder, który ma być dostępny, będzie on widoczny w emulowanym Windows jako dysk sieciowy, żeby do niego przejść wchodzimy do Mój komputer i wybieramy go.

Co do gier, gry śmigają super, ale niestety nie odpalimy żadnej gry która wymaga akceleratora graficznego, gdyż nie emuluje takiego urządzenia.

W wirtualnym systemie możemy robić wszystko, nawet sformatować dysk, nie będzie to miało żadnego wpływu na nasz system i fizyczne dyski, jedynie co możemy popsuć to wirtualnego Windows’a.


Niektóre gry w Virtual PC działają ale są źle wyświetlane i mają problemy z grafiką, problemem okazał się sterownik. Poniżej macie link do pobrania Virtual PC z Win98 już zainstalowanym sterownikiem karty graficznej S3 Trio32/64. Po pobraniu i rozpakowaniu robimy wszystko tak jak opisane powyżej.

Pobierz Virtual PC 2007 z Win98 + S3 Trio32/64. (ok. 300 MB)

Dla tych co nie mają zainstalowanego tego sterownika, a chcą go mieć bez pobierania całego Virtual PC i sami wiedzą jak go zainstalować  to tu można go pobrać -> sterownik karty graficznej S3 Trio32/64.


Windows 8

Jeżeli macie problemy z uruchomieniem Virtual PC 2007 w systemie Windows 8, pobierzcie ten patch. Należny wypakować i plik Virtual PC.exe zamienić z oryginalnym plikiem (znajduje się tam gdzie został zainstalowany program Virtual PC 2007)

 

Miłej zabawy

Autor: Buttle

Stare Gry -:. Copyright by Stare.e-gry.net & Stare-Gry.eu .:- Abandonware