Forum

Ranga 7
SteFann86x
Ranga: 7
Dołączył:
2017-05-01
Windows 7

Hej,

Od 3 lat jestem użytkownikiem Windows 10, którego z szacunku dla regulaminu nie chciałbym określać słowami. Znaczną część gier co prawda udało mi się odpalić, lecz zawsze wymagało to kombinowania, nieraz mozolnego i wnerwiającego. Niestety, nie z każdą grą się to udało. Z Windows'em 7 nigdy nie miałem tego problemu i tu pojawia się pewna kwestia...

Zależałoby mi na zainstalowaniu Windowsa 7 na drugiej partycji. Nie miałbym z tym problemu, tylko że wsparcie dla Windows 7 kończy się 14 stycznia 2020 r., a nie ma tego systemu w sprzedaży. W związku z tym mam pytanie - czy jeszcze da się gdzieś kupić legalny Windows 7?


2019-11-19 18:46:52

Odpowiedzi:

Ranga 7
SteFann86x
Ranga: 7
Dołączył:
2017-05-01
2019-11-21 20:12:51

@FMFC też tak robiłem i w większości przypadków poskutkowało. Co jakiś czas mi się udaje obejść pewne problemy, jednak np. obie części Gothic'a, mimo patch'y (System Pack, etc.), mają problemy z FPS'ami, obie części Medieval Total War też są problematyczne (pierwsza się nie uruchamia, w drugiej co jakiś czas spadają FPS - y). Ale większość odpala, po prostu z prawie żadną grą na poprzednim sprzęcie nie miałem problemu, nic nie musiałem kombinować, a nieliczne gry musiałem uruchamiać z trybem zgodności . Choć np. Quarhodron miał problemy z Gothic 2 na Windows 7, więc problem leży chyba gdzie indziej, niż w systemie.

Ale np. dziś rozwiązałem problemy z działaniem Tzar: Ciężar Korony, więc po prostu na moim sprzęcie trzeba się więcej pobawić, by uruchomić pewne tytuły. Zatem dziękuję za odpowiedzi, lepiej jednak dać sobie spokój z rozwiązaniem niepewnym i ryzykownym, a z czasem znajdzie się rozwiązanie i do innych gier ;)

Ranga 6
FMFC
Ranga: 6
Dołączył:
2010-12-08
2019-11-21 08:39:09

Istnieje jeszcze inne wyjście. Jeżeli obecnie chcesz zagrać w jakieś starsze gry, które odpaliłyby się na siódemce, a na dziesiątce już niestety nie to po prostu poproś na forum o pomoc przy uruchomieniu takowej gry. Grałem w setki tytułów i chyba nie było żadnej gry, w którą bardzo chciałem zagrać, ale nie dało się jej w żaden sposób odpalić. Zazwyczaj musiałem ściągać jakieś dodatkowe nieoficjalne patche (w przypadku np. Soldier of Fortune) lub grzebać w ustawieniach systemu jak np. obniżanie RAM w PC dla Fify 98, ale zawsze udawało się wszystko odpalić. W prawdzie był jeden tytuł, który na DOS'ie się nieodpalał, a Windows XP i wzwyż był już niekompatybilny z grą no i VirtualPC z Windowsem 98 też odpadał bo nie obsługiwał karty graficznej (Star Wars: Racer), ale były w sieci nieoficjalne patche, a później GoG udostępnił u siebie możliwość zakupu gry działającej na nowszych systemach.

Ranga 7
SteFann86x
Ranga: 7
Dołączył:
2017-05-01
2019-11-20 11:36:15

Hmmm, może to jest też kwestia innych czynników, jak procesor, karta graficzna etc. Dla mnie z kolei Windows 7 był mniej problematyczny, ale miałem wtedy Radeona, teraz mam 10 z kartą zintegrowaną z Intelem, więc pewnie tak, jak napisał Bluehardt, chodzi tu ogólnie o konfigurację sprzętową.

Częściowo poradziłem sobie kombinując z plikami, częściowo na maszynach wirtualnych. Na Windows 7 znakomitą część udało się odpalić bez niczego, tylko z nielicznymi trzeba było kombinować i to przeważnie tylko ustawiając tryb zgodności. Może nie odpaliła jedna czy 2 gry. Na Windows 10 przeważnie z każdą grą trzeba było kombinować, większość udało się ustawić, ale z pewną częścią jednak komputer sobie nie radzi.

Jednak nigdy nie było (a przynajmniej ja nie miałem) komputera, który poradziłby sobie z każdą grą. Więc po przeczytaniu waszych odpowiedzi dochodzę do wniosku, że jednak nie opłaca się stosować rozwiązania do pewnego stopnia ryzykownego, a nie dającego gwarancji. Tym bardziej, że, jak już wspomnieliśmy, system jest tylko jednym z wielu czynników. Więc moja opinia o 10 - tce może być jednak niesłuszna.

Też się zastanawiałem nad tą kwestią,na ile Windows'owi 7 można przypiąć łatkę abandonware) bo z jednej strony oficjalnie nie można już tego kupić, Microsoft przestaje to wspierać ale z drugiej strony dośc skrupulatnie strzeże swoich praw autorskich.

Ranga 6
Bluehardt
Ranga: 6
Dołączył:
2019-11-03
2019-11-20 09:49:06

Prawdę mówiąc również nie mam problemu z rozruchem starszych gier na Win10 - choć to z reguły kwestia indywidualna per gra, często również związana z konfiguracją sprzętową.

Wracając - skoro oficjalne wsparcie się kończy to na ile będzie można przypiąć do niego łatkę abandonware? Na stronie MS można pobrać oficjalny obraz ISO bez najmniejszego problemu - tylko trzeba mieć ten nieszczęsny klucz produktu. Wydaje mi się, że "oficjalną drogą" nakombinujesz się tu podobnie jak z odpalaniem gier, a gwarancji tak czy siak mieć nie będziesz.

W teorii istnieją "sklepy" gdzie same klucze są sprzedawane, ale też nigdy nie wiesz czy to z oficjalnej dystrybucji czy nie - Windows jest znany z pokrętnego (tj. umożliwiającego zarobić) systemu licencjonowania.

Zawsze możesz spróbować napisać od supportu Microsoft czy mają pojęcie o autoryzowanych retailerach.

Ranga 10
lukasz050792
Ranga: 10
Dołączył:
2008-12-08
2019-11-20 00:34:24

Nie wiem czy jeszcze się da, pewnie można odkupić od kogoś, ale bezpośrednio od Microsoftu już chyba nie.

Jednak nie rozumiem za bardzo twojego problemu. Używałem przez długi czas obu tych systemów i raczej Windows 10 był mniej problematyczny dla starszych gier. Co prawda najlepszy (dla mnie) emulator wirtualnych maszych, czyli Virtual PC, nie działa, ale jest za to szereg innych narzędzi, które można używać.

1

Dodaj nowy post


Zaloguj się, aby dodać swój post na forum!
Nie masz konta? załóż je!
Stare Gry -:. Copyright by Stare.e-gry.net & Stare-Gry.eu .:- Abandonware