Archon Ultra

Archon Ultra
Producent i rok wydania:
Free Fall Associates 1994
Platforma:
PC
Porady:
Pobierz grę
(4.097 MB)
Zobacz także:
Archon

Ocena: ( 8.73 / 10 )
12345678910

Głosów: 15 Pobrano: 237 razy.

Zaloguj się, aby ocenić grę!
Nie masz konta? załóż je!
Archon Ultra: Archon Ultra: Archon Ultra: Archon Ultra: Archon Ultra:
Kod/Tips: Są dwa sposoby na wygranie partii:1. Zlikwidowanie wszystkich figur przeciwnika.2. Zajęcie 5 oznaczonych pól.Jeżeli grasz czarnymi, atakuj... Więcej >>>

Recenzja - Jak grać...

Jak grać...

Gra się na szachownicy złożonej z 72 pól. Do twojej dyspozycji pozostaje 18 pionów. Piony nie są bynajmniej standardowymi bierkami szachowymi - są to rożne potwory, gobliny, rycerze, magowie, elfy i mnóstwo innych frajerów z fantastycznych krain. Twoim zadaniem jest wybicie w pień sił przeciwnika. Żaden z pionów nie symbolizuje króla którego mógłbyś załatwić i wygrać. O nie! Gra jest o wiele brutalniejsza - wszystkich w pień Wszystkie piony cechuje pewna siła. W pierwszej linii stoją rycerze bądź gobliny stanowiące mięso armatnie, w drugiej zaś bardziej wartościowe figury.

Gdy twój pion postawisz na polu zajętym przez przeciwnika rozpoczyna się walka. Pionki umieszczane zostają na kawałku jakiegoś wulkanicznego terenu i starają się wykończyć. Oczywiście ty kierujesz jednym z nich. Ponieważ zręcznościowe pojedynki to prawie cała gra, najlepiej gra się w ARCHON ULTRA joystickiem lub myszą. Każda z postaci ma dwa ciosy (prawy lub lewy przycisk myszy, bądź joysticka), których siła zależy od rangi postaci. Po użyciu jednego z ciosów bądź czarów musisz odczekać pewien okres, byś znów mógł go użyć. Na dole ekranu kolorowe paski wskazują poziom energii postaci - gdy któryś z pasków zniknie, pion przechodzi do krainy wiecznych łowów. Cala sztuka polega na wskazaniu kierunku i naciśnięciu fire - czar bądź pocisk pomknie w tamtą stronę i jeśli trafi uszczupli zapas sił przeciwnika. Z reguły jeden z ciosów jest ofensywny drugi zaś defensywny (choć nie zawsze). Ogromnym debilizmem gry jest między innymi to, że ciosy można zadawać tylko w ośmiu kierunkach (lewo, prawo, dół, góra i pośrednie), a więc cala walka polega na zajęciu odpowiedniej pozycji i obliczeniu właściwego kąta.

Gdy bierki znajdą się na czerwonym pulsującym polu oznacza to, że podczas walki na środku terenu będzie pole, w którym można regenerować swe siły, Pamiętaj by podczas walki unikać jeziorek z pulsującą lawą.

Oprócz walki kolejnym dziwnym elementem są czary. Czarować może Mag, bądź Sorcerer (zależnie od strony). Danego czaru można użyć raz na całą grę:

 • Teleport - możesz przesłać dowolny swój pion na dowolne miejsce szachownicy, także na pole zajęte przez przeciwnika.
 • Heal - zwiększa poziom siły wskazanego piona.
 • Exchange - zamiana pionów miejscami. Możesz także zamieniać swoje piony z tymi przeciwnika.
 • Elemental - przywołanie demona ognia, ziemi bądź wody, którego celem staje się pionek przeciwnika.
 • Revive - odzyskanie straconej bierki Pamiętaj, że musisz postawić ją obok maga.
 • Imprison - uwięzienie. Zamykasz magicznym kołem pionek przeciwnika unieruchamiając go na kilka kolejek.
 • Cease conjuring - przerwanie czarowania.

Pamiętaj, że rzucenie czaru odbiera ci kolejkę ruchu.


MENU GRY

 • GAME - typowe opcje związane z nagrywaniem wczytywaniem stanów gry. Możesz tu też ustawić parametry gry przez modem lub kabelek.
 • CHOICES - parametry związane z wyglądem rozgrywki (wygląd tablicy, figur) oraz zarządzanie dźwiękiem.
 • FIRING - określanie poziomu trudności w sekwencjach zręcznościowych.
 • KEYBOARD -definiowanie klawiszy.

Sumując, gra ARCHON ULTRA nie jest najszczęśliwszym pomysłem, jednak dla niektórych może być ciekawa. Grafiką niestety nie przytłacza Prostota obsługi i niezbyt duże wymagania intelektualne stawiane graczowi pozwalają szeregować tę grę w grupie mordobić - strzelanin.

Zobacz także:
Recenzja Archon Ultra
Archon Ultra

Autor: RoboCop
Ocena: 12345 (0) | Głosów: 0 | Odsłon: 371
2019-03-12 18:38:43
Zaloguj się, aby ocenić recenzję!
Nie masz konta? załóż je!

Komentarze

Ranga 5
Nexus2001
Ranga: 5
Dołączył:
2014-06-08
2019-10-17 13:36:26

Archon Ultra jest remakiem Archona - gry, która powstała w latach 80 na komputery 8-bitowe i była dość popularna. Jak widzę, mechanika pozostała dokładnie taka sama, poprawiono jedynie grafikę. Stąd ów „debilizm” (który moim zdaniem nie jest żadnym debilizmem, bo niby jak chcesz jeszcze zadawać ciosy, czy strzelać?). Nie rozumiem też zdziwienia, że Mag, albo Czarodziejka mogą rzucać czary. Ta gra po prostu taka jest, to są takie szachy w konwencji fantasy.

Strona: 1

Dodaj komentarz

Tu możesz podzielić się swoją opinią na temat recenzji Jak grać....

Zaloguj się, aby dodać swój komentarz!
Nie masz konta? załóż je!
:. Copyright by Stare.e-gry.net & Stare-Gry.eu .: