Dune (PL)

Dune (PL)
Producent i rok wydania:
Cryo Interactive 1992
Platforma:
PC
Porady:
Pobierz grę
(1.685 MB)
Gra także w wersji:
Amiga - Dune (PL)
Zobacz także:
DuneDune 2Dune 2000Dune IIIArrakisDune Dynasty

Ocena: ( 9.11 / 10 )
12345678910

Głosów: 9 Pobrano: 227 razy.

Zaloguj się, aby ocenić grę!
Nie masz konta? załóż je!
Info: aka: Dune: He Who Controls the Spice Controls the Universe.
Dune (PL):  Dune (PL):  Dune (PL):  Dune (PL):  Dune (PL):

Recenzja - Diuna

Diuna

duneGra Dune została stworzona na podstawie kultowego dzieła literatury science-fiction Franka Herberta "Diuna". Celem gracza jest zebranie jak największej ilości przyprawy-mieszanki w ciągu 80 tur (dni gry) i zbudowanie silnej armii, aby pokonać wrogów.

Gra umieszcza cię w roli Paula Atréidesa, który właśnie przybył na planetę Dune, a konkretnie do pałacu Arakeen, ze swoją całą rodziną. Misja powierzona przez cesarza Shaddama IV wydaje się być prosta: zapewnienie zbiorów przyprawy-mieszanki, najcenniejszej substancji we wszechświecie, którą można znaleźć tylko na planecie Arrakis, bardziej znanej jako Dune . Ale nie jesteś sam na tej słynnej planecie, ponieważ twoi wieczni rywale, rodzina Harkonnen, są ciągle na miejscu z zamiarem utrudnienia ci życia. Lud pustyni, tajemniczy Fremenowie, mogą stanowić największego sojusznika - a wśród nich krążą słuchy, że pewnego dnia pojawi się mesjasz, obcy, który zna ich zwyczaje i którego zaprowadzi wojna dżihadu.

Wejdźmy zatem do pierwszej mocnej strony Dune: łatwość obsługi. To coś nadzwyczajnego dla gry z 1992 roku, ponieważ przewodnik jest całkowicie opcjonalny. Wszystkie ważne informacje o grze są podsumowane w sympatycznej introdukcji, która w zasadzie pełni rolę zwiastuna nadchodzącej gry, co jest nadal bardzo oryginalne. A gdy już zaczniesz grę, interfejs wyświetla listę możliwych działań za pomocą menu na dole ekranu, a przesunięcie kursora myszy na krawędź okna pozwala ci na przemieszczanie się. Aby nie pominąć żadnych drzwi, wskaźnik kierunków, które można wybrać, jest wyświetlany w dolnym prawym rogu, a encyklopedia umieszczona w dolnym lewym rogu pozwoli rozproszonym graczom odnaleźć dane informacje. Zapis gry odbywa się poprzez odwiedzenie swojego pokoju.

Gra jest idealnie grywalna, korzystając tylko z jednego przycisku myszy, bez użycia klawiatury. Ale żeby nic nie zmarnować, pierwsze rozmowy pełnią również funkcję samouczka, ponieważ każda postać podejmie trud, aby się przedstawić, przypomnieć swoje związki z graczem i jasno powiedzieć, czego się od niego oczekuje w najbliższych minutach. Bardzo pomysłowy sposób, aby wziąć gracza za rękę i pozwolić mu odkryć, w trakcie gry, nieustannie rosnące możliwości, twój ojciec proponuje ci dołączenie do Gurneya Hallecka, który wyruszył przygotować teren w pierwszych siczach w pobliżu pałacu. To okazja dla ciebie, aby poznać tubylców i przekonać ich do pracy, ponieważ zbieranie przyprawy pozostanie głównym celem przez całą grę.

W tym momencie doceniamy pomysłowość systemu gry i przede wszystkim sposób, w jaki genialnie wykorzystuje on dzieło, z którego został zaczerpnięty. W rzeczywistości możliwości Twojej postaci szybko się poszerzą, dając Ci zdolność komunikowania się przez telepatię. Dzięki temu, że na początku gry musisz odwiedzać swoich Fremenów za pomocą ornitoptera, który będzie Twoim pierwszym środkiem transportu, szybko będziesz mógł bezpośrednio się z nimi skontaktować z mapy strategicznej w zasięgu, który będzie się powiększał w miarę Twoich umiejętności - aż do obejmowania całej kuli ziemskiej. Podobnie, nowe wyzwania pojawią się w miarę postępów w grze, pozwalając Ci trenować swoich Fremenów w walce, znaleźć dla nich przywódcę, podróżować na grzbiecie piaskowego robaka, spotkać miłość i nawet zacząć tworzyć roślinność na Dune!

Należy zauważyć, że niestety gra jest bardzo krótka - nie spodziewaj się, że uda ci się ją przejść w więcej niż cztery lub pięć godzin - i jej skrajna dostępność sprawia, że jest także bardzo łatwa. Żądania cesarza w zakresie dostaw przyprawy są bardzo rozsądne, a ty nie powinieneś mieć zbyt wielu problemów z utrzymaniem wygodnego tempa, jednocześnie pozwalając sobie na trenowanie swoich oddziałów, aby uczyć Harkonnenów kultury. Aspekty "zarządzania" i "strategii" w grze są bardzo proste: mówimy każdej grupie Fremenów, co mają robić i gdzie, a reszta dzieje się bez nas. Możemy jedynie uważać na sprzęt i wyposażenie, aby zwiększyć jego skuteczność. Żniwiarka do przyprawy nie wytrzyma długo bez ornitoptera, który monitoruje ruchy piaskowych robaków, a grupa bojowa może uzyskać drastycznie różne wyniki, w zależności od tego, czy jest wyposażona w Kriss czy broń atomową. Oczywiście, można umrzeć, jeśli zbyt długo zwlekamy, nie rozumiemy, czego od nas oczekiwano lub podejmujemy zbyt ryzykowne działania w terytorium Harkonnenów, ale zwykle nie potrzeba więcej niż dwóch rund, aby przejść całą grę - z pewnym nieprzyjemnym uczuciem, że chcielibyśmy spędzić na Arrakis sześć lub siedem godzin więcej. To bardzo dobry znak dla tytułu tak łatwego w grze, a jednocześnie wciągającego, którego uniwersum i melodie mogą pozostać w naszej pamięci przez kilkadziesiąt lat.


Dune to strategia czasu rzeczywistego osadzona w świecie science-fiction stworzonym przez Franka Herberta. Gra z 1992 roku, stworzona przez firmę Cryo Interactive, zdobyła uznanie wielu graczy i krytyków. Wśród pozytywnych cech gry wymieniane są przede wszystkim świetna atmosfera, doskonała muzyka oraz wyjątkowe wizualizacje. Gracze docenili również wciągający i dobrze przemyślany system walki oraz ciekawie zaprojektowane jednostki. Jednocześnie niektórzy krytycy zwracają uwagę na to, że gra może okazać się zbyt trudna dla początkujących graczy. Część recenzentów również podkreśla, że w niektórych momentach gra może wydawać się powtarzalna i monotonna. Dune to klasyczna gra, która z powodzeniem przetrwała próbę czasu. Choć może nie być to gra dla każdego, to na pewno warto dać jej szansę, zwłaszcza jeśli interesujemy się science-fiction i strategiami czasu rzeczywistego.

Autor: DomekCAt
Ocena: 12345 (0) | Głosów: 0 | Odsłon: 57
2023-04-08 08:44:00
Zaloguj się, aby ocenić recenzję!
Nie masz konta? załóż je!

Komentarze

Brak!
Strona:

Dodaj komentarz

Tu możesz podzielić się swoją opinią na temat recenzji Diuna.

Zaloguj się, aby dodać swój komentarz!
Nie masz konta? załóż je!
:. Copyright by Stare.e-gry.net .: