Montezuma's Return

Montezuma's Return
Producent i rok wydania:
Utopia Technologies Inc. 1997
Platforma:
PC
Porady:
Pobierz grę
(213.921 MB)
Gra także w wersji:
Game Boy - Montezuma's Return
Zobacz także:
Montezuma's Revenge (+remake 2D and 3D)

Ocena: ( 7.67 / 10 )
12345678910

Głosów: 24 Pobrano: 164 razy.

Zaloguj się, aby ocenić grę!
Nie masz konta? załóż je!
Gracz wciela się w poszukiwacza skarbów, który musi przemierzać niebezpieczne podziemia, pokonując przeszkody i walcząc z wrogami.
Montezuma's Return:  Montezuma's Return:  Montezuma's Return:  Montezuma's Return:
Kod/Tips: Komputer zapisuje dane gracza w pliku o rozszerzeniu .PLR, gdzie nazwą pliku jest imię gracza (Jeśli imię jest krótsze niż 8 znaków to komputer... Więcej >>>

Recenzja - Powrót Montezumy

Powrót Montezumy

Montezuma's ReturnDruga i ostatnia część przygód Maxa Montezumy, żołnierza z rodowodem pochodzącym od cesarza starożytnego ludu Azteków. Ze względu na awarię swojego samolotu Max rozbił się na jednej z nieoznaczonych na mapie wysp. Aby wyjść z pułapki otoczonej skałami, musiał przejść przez piramidę Azteków, która kryła tajemnice i zagadki jego przodków. Wewnętrzna część piramidy składa się z rozległych korytarzy i pomieszczeń, w których przechowywane są niezliczone skarby, strzeżone przez niebezpieczne zwierzęta i złowrogie istoty.

Wśród zwierząt, owadów i ptaków zamieszkujących ten zamknięty świat są przyjacielskie takie jak pływające żółwie. Jednak w większości są to agresywni i niebezpieczni drapieżnicy, z którymi Montezumie będzie musiał walczyć podczas całej podróży przez labirynty starożytnej piramidy. Olbrzymie szczury, krwiożercze ptaki, ogromne ważki, złowrogie lisy, kocie łapy i tępe małpy będą żądlić, drapać, gryźć i bić bezbronnych żołnierzy, ale Max ma swoje ręce, nogi i bojowy duch. Poza zwierzętami i ich wzmocnionymi odmianami (mini-boss), często spotykane są dziwaczne gobliny z pałkami, kowale z młotami i golemy z ciężkimi kamiennymi pięściami. Naszemu bohaterowi będą przeciwstawiać się nawet kości, które blokują drogę w wąskich korytarzach. Prawdę mówiąc, warto przyznać, że nie wszyscy wrogowie są tak straszni. Wręcz przeciwnie, wiele stworzeń jest zabawnych i komicznych, co nadaje grze przyjemną atmosferę. Ale oczywiście, najniebezpieczniejsi przeciwnicy pojawiają się pod koniec niektórych poziomów. Każdy z bossów wymaga specjalnego podejścia do walki z nim. W niemal każdej bitwie trzeba rozwiązywać, może niezbyt skomplikowane, ale jednak swoiste łamigłówki. Sam wątek wymaga logicznie ułożonych rozwiązań w procesie poszukiwania kluczowych przedmiotów i ich późniejszego wykorzystania. Tak więc nie będzie nudno, a wręcz przeciwnie - będzie to fascynujące i interesujące.

Montezuma's ReturnGra swoim wątkiem przypomina pierwszą część - Montezuma's Revenge, ale w przeciwieństwie do niej jest trójwymiarowa, z widokiem z pierwszej osoby, a elementy akrobatyczne - wspinaczka po pionowych i poziomych liniach, przemieszczanie się na ruchomych platformach, wykorzystanie powietrznych strumieni z wentylatorów do wznoszenia, trampoliny - do bardzo wysokich skoków do góry lub długich skoków na boki, nurkowanie z dużej wysokości do wody i pływanie - tworzą zupełnie unikalny gameplay. Nie istnieje chyba już nigdzie tego typu gra, ani w żadnej innej arcade, i może nawet w innych gatunkach gier.

Oprócz zdolności akrobatycznych, Montezuma potrafi walczyć rękami i nogami. Za każdym razem, gdy używa pięści, pojawia się wskaźnik zmęczenia. Przy minimalnej wartości tej czerwonej linii Maks również będzie mógł machać rękami i uderzać nogami, ale znacznie rzadziej. Początkowo ekran jest czysty, elementy interfejsu pojawiają się tylko na kilka sekund i znikają z pola widzenia, nie przeszkadzając w grze. Ale w razie potrzeby, naciskając klawisz R, można na jakiś czas wywołać wszystkie wskaźniki stanu. Kiedy poziom zdrowia Maksymiliana spadnie do katastrofalnej wartości, a jego życie zawisnie na włosku, ten resztkowy wskaźnik zacznie ostrzegawczo migać. Siły można odzyskać, znajdując w labiryntach piramid banany i kawałki arbuza. Jednak przeciwnicy naszego bohatera w tej wersji gry nie mają żadnych wskaźników podczas walki, które można by wykorzystać do określenia stanu ich sił życiowych.

Montezuma's ReturnAby zebrać skarby (oznaczone w grze jako "treasures"), czasami trzeba się napocić. Bardzo często dzieje się to podczas skakania przy użyciu specjalnych trampolin. Salta mogą być proste lub skręcone w różne strony. Aby nie przegapić zawieszonych pereł, trzeba korzystać z czterech klawiszy korygujących, które pozwalają manewrować bezpośrednio w locie. Przy tym sposób patrzenia oczami bohatera wpływa na percepcję gry na tyle, że zaczynasz dosłownie pomagać całym swoim ciałem, wiercąc się na krześle i odchylając się w jedną lub drugą stronę, aby dokładnie wpasować się w właściwą trajektorię. Jeśli zbierzesz 100% skarbów, po pomyślnym ukończeniu zostanie otwarty dodatkowy poziom, który zostanie od razu umieszczony w menu głównym, aby można było wybrać jeden lub drugi. Po zakończeniu bonusowego etapu gra oceni jakość rozgrywki w procentach. Zapisywany jest również czas spędzony na każdym głównym poziomie oraz całkowity czas, w którym ukończono wszystkie części. Istnieje statystyka punktów za zebrane skarby i zabitych wrogów, a także za ukończenie nagród. Suma punktów przyznanych za wszystkie poszczególne poziomy jest dodawana do ogólnego wyniku. Jeśli jesteś zainteresowany dowiedzeniem się, co dzieje się przy osiągnięciu maksymalnej możliwej sumy punktów, musisz postarać się zabić wszystkich wrogów, zebrać wszystkie skarby i przejść wszystkie dodatkowe etapy w 100%.

Zachwyca grafika, która nawet dzisiaj prezentuje się godnie, a przecież trzeba pamiętać, że gra została stworzona w dalekim 1997 roku. Doskonała jest również oprawa dźwiękowa. Praktycznie uwzględniono wszystko: kroki, dźwięki uderzeń, ruchy rąk i nóg, skrzypienie i skrzypienie podczas poruszania się po kamienistych płytach, a nawet plusk przy wejściu do wody i zwłaszcza wszelkiego rodzaju krzyki samego Montezumy i jego wrogów. Słychać wiele dobrych motywów muzycznych, które doskonale wpisują się w proces gry i tworzą wyjątkową atmosferę.

Montezuma's ReturnBardzo interesująca i skomplikowana jest fizyka poruszania się głównego bohatera. Skacząc z platformy na platformę, które poruszają się na siebie lub w różne strony, ważne jest pamiętać o bezwładności. Nie wolno także zapominać o ślizganiu się po nachylonych powierzchniach, prawidłowo wybierać moment odbicia w skokach na skomplikowanych obracających się konstrukcjach, dokładnie uwzględniać czas oderwania podczas skoku z liny na ziemię lub na inną linę. Przecież trzeba to robić bardzo często i wiele razy, każdorazowo ryzykując niedokładność lub fatalny błąd, który prowadzi do utraty życia. Pływając pod wodą, trzeba pilnować licznika opóźnienia oddechu. Korzystając z trampoliny, często jest trudno skoczyć na właściwą wysokość.

Kombinacja wszystkich tych elementów i walki z wrogami na początku mogą się wydawać nie tylko trudne, ale wręcz odstraszające. Czasami nie jest jasne, jak pokonać niektóre złożone przeszkody, ale po ciężkich treningach wszystko staje się jasne. Poziom trudności w Montezuma's Return, jeśli nie jest przesadnie wysoki, to przynajmniej bardzo wysoki. Dlatego też, obserwując grę różnych ludzi, zauważysz różnice w poziomie przygotowania i stylu przechodzenia. Więc masz szansę zabłysnąć swoimi umiejętnościami!

Autor: DomekCAt
Ocena: 12345 (0) | Głosów: 0 | Odsłon: 38
2023-04-13 13:08:39
Zaloguj się, aby ocenić recenzję!
Nie masz konta? załóż je!

Komentarze

Brak!
Strona:

Dodaj komentarz

Tu możesz podzielić się swoją opinią na temat recenzji Powrót Montezumy.

Zaloguj się, aby dodać swój komentarz!
Nie masz konta? załóż je!
:. Copyright by Stare.e-gry.net .: