Power Drive

Power Drive
Producent i rok wydania:
Rage Software Limited 1994
Platforma:
PC
Porady:
Pobierz grę
(1.401 MB)
Gra także w wersji:
Amiga - Power DriveNintendo SNES - Power DriveMAME - Power Drive

Ocena: ( 7.3 / 10 )
12345678910

Głosów: 10 Pobrano: 45 razy.

Zaloguj się, aby ocenić grę!
Nie masz konta? załóż je!
Power Drive: Wyścig w zimmowych warunkach, brrr. Power Drive: Zapinamy pasy i jazda!! Power Drive: Parametry naszego wozika, uszkodzenia itp. Power Drive: Kupujemy swoją brykę.
Kod/Tips: Zmieniamy pliki *.RAL w podkatalogu GAMESAVE. Uwaga! Testowane tylko dla jednego gracza! offset: 10h : forsa (zapisana znakowo) 1Ch :... Więcej >>>

Recenzja - Mocne wyścigi

Mocne wyścigi

Power DriveJeśli komuś się wydaje, że ta cała rajdowa jazda samochodami to tak prosta sprawa, niech obejrzy sobie ujęcia ze środka ścigających się pojazdów, pokazywane czasem przez „Eurosport" (a zapewne też programy motoryzacyjne w innych TV). Dopiero wtedy ma się jakiekolwiek pojęcie, jak diabelnie trudne jest opanowanie samochodu przy tak wielkich prędkościach i wszystkie gry samochodopodobne zupełnie tego nie odzwierciedlają - nie dlatego, że „się nie da" - da się, ale byłyby one wtedy zbyt trudne i męczyły graczy.
A z grami samochodowymi dotychczas było tak: jest widok z kabiny - gra jest symulatorem. Jeśli widok jest z jakiegokolwiek zewnętrza - to mamy do czynienia ze zręcznościówką. Power Drive wymyka się z tego schematu.

Jak już sama nazwa wskazuje, gierka traktuje o samochodach, i to mocnych. Jak się łatwo domyśleć ze wstępu, są to samochody rajdowe. Tak więc możemy wziąć udział w prestiżowych rajdach samochodowych na całym świecie, lub to w Monte Carlo, Kenii, Szwecji i paru innych miejscach.
Zabawę rozpoczynasz od wyboru samochodu, początkowo małego (na większe maszyny przesiądziesz się potem). I tu radość dla wszystkich patriotów, jednym z dwóch bolidów do wyboru jest Fiat Cinquecento Turbo, zresztą tym droższym, lepszym i przez nas nie polecanym (zostaje mniej kasy na naprawy). Kupujesz wózek, płacisz wejściówkę na rajd i zaczynasz zabawę.
Twój samochód widoczny jest od góry wraz z otaczającym go fragmentem trasy. Ponadto na ekranie widzisz kilka bardzo ważnych informacji, które należy bacznie obserwować. Są to: czas, w jakim należy pokonać trasę, aby zakwalifikować się do dalszych wyścigów, Twój aktualny czas, liczba przejechanych okrążeń (zazwyczaj jedzie się albo jedną dużą, albo 4 mniejsze pętle), rekord trasy oraz kolejne międzyczasy wraz z Twoją stratą do rekordzisty. Radzimy bacznie obserwować ten ostatni wskaźnik, bowiem można z niego wywnioskować, czy masz szansę załapać się w limicie czasowym. Ponadto widzisz jeszcze miniaturową skrzynię biegów, obrotomierz i prędkościomierz -nic konkretnego nie wnoszą (skrzynię biegów masz automatyczną), ale radzimy zapoznawać się z tymi wskazaniami, ponieważ są one realistyczne i też trochę uczą o tym jak się NAPRAWDĘ jeździ. Jadąc możesz znaleźć na torze trochę cudeniek a to przyśpieszenia („N"), kilka sekund (zegarek) i kasę (banderolki) - aby daną rzecz zgarnąć, należy przez nią przejechać. W niektórych wyścigach będziesz też miał przeciwnika - nie ma się co nim przejmować, bo i tak Cię wyprzedzi, a na mecie nie liczy się miejsce, tylko czas.

Trochę o samej jeździe. Jechać trzeba szybko, co oczywiście powoduje, że samochód staje się krańcowo niestabilny i niesterowny. Wejście w zakręt jest sztuką, bowiem trzeba uwzględnić zarzucenie samochodu i po chwili odbić kołami w drugą stronę. Oczywiście można też wchodzić w zakręty na ręcznym, czyli wciskając hamulec - daje to najlepsze rezultaty, ale jest niezwykle trudne. Gdy jakiś manewr Ci nie wyjdzie (co się często zdarza), lądujesz na poboczu, co nie dość, że uszkadza wóz, to jeszcze oczywiście powoduje spadek prędkości, czyli utratę cennych sekund.

Wyścigi mogą się odbywać w rozmaitych warunkach i porach dnia. Można więc jechać za dnia i w nocy (w tym drugim przypadku część terenu jest oświetlona Twoimi reflektorami, zaś reszta - niewidoczna), można w dobrych warunkach, w deszczu i na śniegu. W tym ostatnim przypadku radzimy w ogóle nie dotykać hamulca, bowiem od razu Cię wyobraca.
Po zakończonym wyścigu przechodzisz do menu, gdzie dowiadujesz się, ile kasy wygrałeś (poza premią za awans płacą dodatkowo za ewentualne pierwsze miejsce i rekord toru) i ile zdołałeś zebrać. Część kasy idzie na następne wpisowe, trzeba też podreperować samochód.
Uszkodzeniu (bądź zużyciu) mogą ulec silnik, opony, zawieszenie, wał napędowy i światła. Silnik, wiadomo, im słabszy, tym gorzej i wolniej samochód jeździ - za prędkość pojazdu (i przyśpieszanie) odpowiedzialny jest też stan wału napędowego. Opony dają lepszą kontrolę na zakrętach, podobnie jak zawieszenie. Wreszcie światła - uszkodzone, coraz częściej migają, utrudniając orientację. Wszystkie uszkodzenia wyrażone są w procentach, 99 nie da się przekroczyć - zatem nie można rozkraczyć się na trasie, zawsze jakoś dojedziesz do końca. Naprawiać nie trzeba od razu do końca, można też po kilka procent.

Power Drive nie jest gigantem, jeśli chodzi o oprawę muzyczną i graficzną, choć obie te rzeczy są na poziomie. Natomiast wszystko to niknie w porównaniu z jej bezsprzecznie znakomitą grywalnością. Nie dość, że ta gra wciąga (jak diabli!), to jeszcze jest naprawdę bardzo realistyczna, dobrze oddając kłopoty z opanowaniem samochodu podczas jazdy wyczynowej. Jedyne, do czego można się przyczepić, to bardzo duża trudność - już przejechanie 4. czy 5. wyścigu graniczy z cudem. Co jednak w zupełności nas nie zraża.

Autor: MPEK
Ocena: 12345 (0) | Głosów: 0 | Odsłon: 395
2010-12-30 14:31:55
Zaloguj się, aby ocenić recenzję!
Nie masz konta? załóż je!

Komentarze

Brak!
Strona:

Dodaj komentarz

Tu możesz podzielić się swoją opinią na temat recenzji Mocne wyścigi.

Zaloguj się, aby dodać swój komentarz!
Nie masz konta? załóż je!
:. Copyright by Stare.e-gry.net & Stare-Gry.eu .: