| Komentarzy: | 49 | Posty w pomocy: | 3 |
| Recenzji: | 0 | Dodatki: | 9 |
| Tipsów: | 4 | Tematy na forum: | 3 |
| Screen'y: | 60 | Posty na forum: | 336 |
| Filmy: | 0 | Dodane gry: | 0 |
| Albumy: | 0 | Ocenione gry: | 39 |
| Tematy w pomocy: | 1 |
Empire of Magic na Windows 10 (Problemy) 2021-05-24 21:50:07
Możesz też spytać tego blogera, który podał, że Win95 też "jest grany".
"Oj, kusisz, kusisz, żeby spróbować z tym Win95."
Samemu wszystkiego nie da rady przerobić, bo by życia nie starczyło, więc trzeba innych namawiać!
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2021-05-24 21:43:33
Jak domyślnie jest "YES" to zostaw tak.
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2021-05-24 20:30:20
Jeśli była domyślnie na "NO" to tak zostaw poza tymi dwoma.
Tak dla ścisłości ten obszar dla grafiki monochromatycznej to dokładnie jest dla obsługi kart tego typu.
Empire of Magic na Windows 10 (Problemy) 2021-05-24 05:12:01
Skoro wymaga DX8.0 to chyba odpada sprawa niezgodności wersji DX, chociaż też były DX8.0 i chyba DX8.0a. Ale nie jestem pewien, bo pamięć zawodzi czasami. Nie pamiętam też jakie tam były różnice w szczegółach - czy to mogłoby mieć znaczenie dla emulatora.
Natomiast wyglada na to, że ta gra mogła pójść na Win95, bo one jeszcze miały wersję DX8.0.. Może więc ten bloger...
Empire of Magic na Windows 10 (Problemy) 2021-05-20 18:38:31
"Toś pan sobie wybrał grę :)"
No właśnie, moim zdaniem, na tym ta mania polega, że wyszukuje się rózne nietypowe gry i z nimi "walczy". Podobnie ze sprzętem, który bywa jeszcze bardziej "zakręcony".
"Stwierdza, że to najbardziej niekompatybilna gra retro jaką widział w życiu."
Dobrze by było zobaczyć instrukcję i wymagania...
Empire of Magic na Windows 10 (Problemy) 2021-05-16 19:54:09
Przypomniałem sobie trochę lepiej jak to jest w tymi OEM-ami. Limit dotyczy ilości zmian głównych składników kompa i po jego przekroczeniu trzeba przeinstalowywać cały system. Ta norma to chyba 4 zmiany na 3 miesiące, ale tego nie jestem pewien - może 5 na 4 miesiące.
Z tego powodu instalacje systemów OEM słabo nadają się do częstszego testowania sprzętu.
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2021-05-16 19:40:40
Skoro nie pomogła opcja automatycznego ustawienia, trzeba spróbować opcji z ustawieniami użytkownika. Uruchom memmaker i wybierz tym razem opcję "custom". Później pojawi się lista kolejnych opcji do włączenia i zaznacz tam ("YES") opcję wykorzystania miejsca zarezerwowanego dla grafiki monochromatycznej oraz "agresywne skanowanie pamięci". I na koniec...
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2021-05-14 19:32:04
Spróbować wypada dokończenia kwestii pamięci, co mi jakoś umknęło. znów podepnę sobie dysk z DOS-em i sprawdzę to i owo. Na wszelki wypadek zrób kopie obu plików startowych po ostatniej operacji z "memmakerem".
Empire of Magic na Windows 10 (Problemy) 2021-05-12 21:29:09
Link do bloga o grach:
https://oldpcgaming.net/empire-of-magic/
Pod tekstem artykuliku drobnym drukiem.
Możliwość odpalanie pod Win9x sugerują również wymagania podane na "gry-online.pl" - najczęściej bez podania konkretnych winów oznacza 9x, a nawet starsze. Podobnie jest z podaniem "akcelerator 3D", to często znacza wersję również na 3Dfx-y.
Rok...
Empire of Magic na Windows 10 (Problemy) 2021-05-12 18:30:25
Teraz znalazłem info, że ta gierka jest na Win95 i Pentium III 500 MHz, więc nie wiem czy Ci pójdzie na WinXP. Ale jak wyszykujesz starego kompa (co on tam ma?) to może się okazać, że będzie trzeba zainstalować Win9x/Me, a nie WinXP.
Empire of Magic na Windows 10 (Problemy) 2021-05-12 18:14:00
"No wiecie mnie trochę to zniechęca, głównie dla tego że nigdy się w to nie bawiłem."
Kiedyś przychodzi ten pierwszy raz... Przy okazji dowiesz się trochę więcej o sprzęcie i to Ci się przyda również na inne okazje. Przykład masz w tym wątku, jak Kamiledi wykombinował wieloetapową procedurę poradzenia sobie w nietypowej sytuacji. Gdyby nie miał bladego pojęcia...
Problem z uruchomieniem gry na emulatorze (Problemy) 2021-05-11 17:34:16
"Ogólnie z tą chińszczyzną bywa różnie,"
Dwa tygodnie temu na wejściu do pobliskiej przychodni lekarskiej stała pielęgniarka i mierzyła termometrem elektronicznym tempreraturę wchodzącym. Zmierzyła mi... 34,1 stopnia pana Celsjusza, czyli wyszło, że jestem niedługo po zgonie... Termometr był chiński.
Empire of Magic na Windows 10 (Problemy) 2021-05-11 17:26:24
"ale cóż - nie będę namawiał na siłę :)"
Otóż to. Nic się samo nie chce zrobić.
Inna rzecz, że takie nietypowe sprawy, jeśli ktoś sam je załatwi, pomagają zdobyć użyteczną wiedzę i nabrać pewności w działaniu.
Empire of Magic na Windows 10 (Problemy) 2021-05-10 23:39:25
"więc chyba by mnie zastrzelił, gdybym znowu to popsuł."
Dlatego informatykom nie dają pozwoleń na broń palną i muszą się zadowalać airsoftem. Więc nie bój nic!
"Myślisz, że jak odłączę dysk to nie ma prawa się nic popsuć?"
Jesli zainstalujesz WinXP przy odłączonych innych dyskach to masz jakby odrębny komputer z XP. Wszelkie zmiany wpisów w...
Empire of Magic na Windows 10 (Problemy) 2021-05-10 21:25:34
"Chyba nawet nagram poradnik dla ludzi, którzy też znajdą się w takiej sytuacji - dysk bez Windowsa i brak nośnika, z którego można go zainstalować, pod warunkiem że mają telefon z obsługą pendrive."
Bezwzględnie tak i jeszcze raz tak!
Nie każdy jest tak pomysłowy, uparty i gotowy zaryzykować realizację nietypowych działań. Potrzebny jest naoczny przykład,...
Empire of Magic na Windows 10 (Problemy) 2021-05-10 03:37:34
"Ja mam tak, że mam podłączone dwa dyski i na obu jest Windows 10."
Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem: masz dwie oddzielne instalacje Win10 w tym samym komputerze, a w BIOS-ie zmieniasz kolejność bootowania, żeby zmienić aktualnie działającą?
Jeśli tak, dołóż kolejny dysk i zainstaluj na nim WinXP przy odłączonych pozostałych. Potem podłącz wszystkie dyski i...
Empire of Magic na Windows 10 (Problemy) 2021-05-09 19:44:10
Zapomniałem jeszcze o tym, że WinXP ma miesiąc darmochy, więc możesz go ożywać i próbować aktywacji pod koniec tego kresu.
Empire of Magic na Windows 10 (Problemy) 2021-05-09 19:23:25
"Kwestia instalacji WinXP pozostaje otwarta, może znajdę jakąś wersję z działającym kluczem."
Problemy z kluczami mogą być efektem błędów przy ich przepisywaniu albo mogą być skutkiem mechanizmu działania licencji OEM. Klucze wersji OEM nie pozwalają na nieograniczone przeinstalowywanie systemu. Jeśli kilka osób przed Tobą ściągnęło ten sam klucz i...
Empire of Magic na Windows 10 (Problemy) 2021-05-09 18:54:48
@Kamiledi15
... cóż, poniosłem sromotną klęskę."
Chciałeś wpaść na minę, o której wcześniej pisałem, to wpadłeś. Jeśli nie zachowasz odpowiedniej kolejności instalowania systemów operacyjnych tak się dzieje, że starszy system (instalowany jako ostatni) nadpisuje wpisy w master bootsektorze (MBR) na dysku uniemożliwiając startowanie wcześniej zapisanego (ale...
Empire of Magic na Windows 10 (Problemy) 2021-05-06 23:54:45
@Pinroz
"Ale się rozpisaliście :D"
Wyrabiamy normę za leniwych, olewających, niegramotnych i takich, co nie mają nic do powiedzenia! :)
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2021-05-05 16:10:03
"to zyskami dzielimy się po połowie"
Jak najbardziej. Byle tylko było co dzielić!
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2021-05-04 23:36:59
Gdyby mieć dokładną instrukcję obsługi i rozpisaniem funkcji pinów tej wtyczki to pewnie dałoby radę. To historia w pewnym stopniu analogiczna do tej ze stacją na USB. Ja o tym pamiętam i jak mi się trafi taka uszkodzona stacja 3,5" "do pokrojenia" to spróbuję zrobić odpowiednią przeróbę.
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2021-05-04 16:30:46
Cosik w temacoa FDD, czyli zewnętrzna stacja 5,25", na którą przypadkiem natrafiłem w sieci.
https://picclick.com/IBM-Type-4869-360KB-External-525-Floppy-Disk-233989512387.html
Tobie raczej się nie przyda, ponieważ ma wtyczkę do kompa na 37 pinów, ale jako ciekawostka warte odnotowania. Poza tym, to poszlaka mówiąca o istnieniu podobnych sprzętów w przeszłości i szansy...
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2021-05-02 00:03:40
Mogą być dwie wersje pilków startowych z wyREMowanymi niektórymi wpisami wariantowymi i w razie potrzeby sobie "przełączysz". Pogrzebię jeszcze trochę w literaturze i może jeszcze coś znajdę.
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2021-05-01 23:54:25
W pierwszego komputerowego RPG grałem na PC XT z kartą Hercules, która oczywiście była monochromatyczna.
Oszczędności polegają na tym, że dla mono- jest w pamięci powyżej konwencjonalnej zarezerwowany pewien obszar. Jeśli nie jest używany, można go udostępnić i wczytać tam coś rezydentnego i tym samym odzyskać kawałek konwencjonalnej.
Do pełnego komfortu z wolnym...
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2021-05-01 13:51:23
Jeszcze jedno pytanko: czy grasz w gry monochromatyczne? Jeśli nie to można spróbować odzyskać kawałek pamięci.
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2021-04-26 17:18:23
Dzięki za obrazki. Pomedytuję trochę nad nimi.
Empire of Magic na Windows 10 (Problemy) 2021-04-26 00:15:48
W kwestii zgodności sterowników z WinXP z konkretnym SP to myślę, że na granicy SP2/SP3 mogłyby być jakieś efekty tego typu. Nowsze wersje sterowników zawierają nie tylko ulepszenia obsługi samych urządzeń, ale też lepsze dopasowanie do systemu. Z griguej strony systemy operacyjne też są ulepszane w kierunku efektywniejszej obsługi urządzeń.
Empire of Magic na Windows 10 (Problemy) 2021-04-26 00:05:11
Podstawowa wersja WinXP to była "kicha" z mnóstwem "dziur" i błędów... więc jej nie radzę. SP1 trochę sprawę polepszył, ale nadal jest "dziurawy" i nie radzę z niego wychodzić w Internet. Dopiero SP2 jest w miarę bezpieczny i poprawiony. Nie wiem tylko jak będzie sobie radził z twoim sprzętem. SP3 to juz mocno zmieniony system - sporo...
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2021-04-25 23:43:08
Nie jest dobrze, czyli nie ma przyrostu wolnek konwencjonalnej, na co liczyłem. Z drugiej strony świadczy to, że ręcznie robiona konfiguracja była całkiem niezła.
Zrób jeszcze obrazki nowej wersji plików startowych DOS-u.
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2021-04-23 11:15:45
Program dokładnie poupycha wszystko w pamięci powyżej konwencjonalnej i powinno się jeszcze coś zwolnić. Będzie pytał, czy masz poinstalowane programy potrzebujące EMS i czy chcesz optymalizacji automatycznej. czyli bez twojego udziału. W pierwszym przypadku odpowiedź zalezy od tego co masz w kompie, a w drugim, zgódź się na automat. Optymalizacja z udzialem, użytkownika to...
Empire of Magic na Windows 10 (Problemy) 2021-04-23 11:02:36
"Więc jeśli coś mi nie zadziała, to będzie to pewnie mały procent, dla którego zobaczymy czy warto kombinować."
Podwójna instalacja to niewielka fatyga i koszt, a daje zawsze większą zgodność z tytułami "z epoki" niż emulator.
Do tego można też pomyśleć o dołożeniu drugiej karty graficznej do starych gier, która będzie słabsza, ale to pozwoli...
Empire of Magic na Windows 10 (Problemy) 2021-04-22 20:45:55
"Są do niego sterowniki od mojej karty graficznej, więc warto spróbować."
A do samej płyty też są sterowniki dla WinXP?
Co do wydajności poszczególnych emulatorów to może kwestia ich konfiguracji pod konkretne tytuły. Niektóre stare gry bardziej lubiły NVidię a inne ATI, więc to też trzeba brać pod uwagę (róznice w osiągach były mocno zależne od gry)....
Empire of Magic na Windows 10 (Problemy) 2021-04-22 17:54:49
"System raczej nie wie, z którego roku są oba Windowsy?"
Instalator starszego systemu nie wie jakie systemy będą w przyszłości napisane i jakie będą miały własności. Aż do WinXP kolejność jest taka: DOS-Win9x-ME-2000-XP.
I jest jeszcze jedna kwestia, czyli systemu plików na HDD. Win9x obsługują tylko FAT-y, więc partycja dla nich przeznaczona musi być tak...
Empire of Magic na Windows 10 (Problemy) 2021-04-22 17:46:42
Ostatnie płyty ze sterami dla Win 9x (jakie spotkałem) to wczesne s.775 i AM2 z AGP. W wielu przypadkach sterowniki pasują tylko częściowo, tzn. niektóre urządzenia nie są obsługiwane. Do tego dochodzą ograniczenia do jednego CPU lub rdzenia oraz ilości pamięci RAM do 2GB. Z pamięcią RAM problemy mogą się zacząć już powyżej 512MB, ale dość łatwo można dobić do 1GB. A...
Empire of Magic na Windows 10 (Problemy) 2021-04-22 17:29:00
Tak w ogóle to warto sprawdzić, czy ta gra "Empire of Magic" była zrobiona dla WinXP, bo może tylko dla Win 9x/Me. A może odwrotnie - tylko Win2000/XP?
Empire of Magic na Windows 10 (Problemy) 2021-04-22 17:24:05
@kamiledi15
"Ostatecznym wyjściem jest kupno starego komputera albo laptopa z Windowsem XP"
Z laptopami to trzeba uważać, ponieważ większość ma karty graficzne nie nadające się do grania we współczesne im gry.
Empire of Magic na Windows 10 (Problemy) 2021-04-22 17:20:31
kamiledi15
&... jeśli to nie pomoże, to może warto zainstalować Win98 albo WinXP na drugiej partycji w moim komputerze, bez wirtualnej maszyny? Zda to egzamin?"
Ztaką podwójną instalacją chyba będzeisz miał problem. Generalnie jest tak, że instalujesz jako pierwszy najstarszy system, a później dodajesz nowszy. To logiczne, gdyż instalator nowszego systemu może...
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2021-04-22 17:02:49
Ostatnie zadanie to odpalenie "MEMMAKER" z czystego DOS-u. Przed tym wyREMuj NC. Zprawdź też wolną ilość pamięci (MEM), żeby mieź do czego porównać.
Program ten przeanalizuje wszystkie ustawienia pamięci dla plików zgłoszonych w config.sys i autoexec.bat, a następnie pooblicza co i gdzie poukładać w pamięci. Generalnie jest tak, że ręcznie lepiej tego nie...
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2021-03-31 00:27:16
Trochę na lepsze. Pamięc się "przemeblowała" - oprócz zwolnienia pamięci wyREMowanego programu jeszcze coś się przesunęło z konwencjonalnej do góry, a o to chodziło.
Zrób kopie obu plików startowych w aktualnej wersji. Kolejny krok będzie automatyzowany, więc lepiej się zabezpieczyć.
----------------------------
Nie chcę kupować dobrej stacji, żeby nie...
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2021-03-30 21:13:24
Daj REM przed wierszem wczytującym IFSHLP.SYS, bo to jest chyba pozostałość z winów. I sprawdź co będzie z pamięcią.
---------------------
Od pewnego czasu próbuję złapać na "Allegro" uszkodzoną zewnętrzną stację FDD 3,5" na USB, żeby ją rozebrać i zobaczyć, czy moje wcześniejsze podejrzenia co do możliwości jej przerobienia na 5,25" były...
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2021-03-30 16:59:03
Coś mi tu nie pasuje. Czy polecenie mem wydałeś po zamknięciu "NC"?
Dziwnie też wygląda raport o zajętości pamięci stronicowanej.
Brak wzrostuostu wolnej pamięci konwencjonalnej może być skutkiem niemożności wczytania się do pamięci górnej któregoś z programów z DEVICEHIGH. Pamięć ta może być zajęta lub nie mieć odpowiednio dużego wolnego bloku. Trzeba...
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2021-03-30 00:41:01
Właśnie po to są te obrazki, żeby takie przeoczenia wyłapywać.
Brak reakcji w zajętości pamięci jest trochę dziwny. Spróbuj jeszcze w tym samym pliku w 3 w. od dołu (sterownik dźwięku) zrobić DEVICEHIGH i porównaj dane i zajętości pamięci.
I potem zrobimy ruchy finiszowe w zależności co będzie.
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2021-03-29 20:56:31
Nadal masz w config.sys:
- BUFFERS=10
- FILES=40
Popraw to i po restarcie sprawdź ile masz wolnej pamięci przy wyłączonym "NC".
Tp będzie punkt odniesienia.
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2021-03-21 22:47:37
"wszystkie jakie znalazłem wyglądają mi raczej na proste minigierki lub klony gier dosowych nie warte większej uwagi."
Pewnie z tego powodu nie zapadły mi w pamięć.
Wariantu dla Windows nie musimy podrasowywać, ale lepiej go mieć "na zaś", Dotychczasowe zmiany prawie wyczerpują listę, więc zrób jeszcze raz obrazki plików startowych, a takze ich kopie,...
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2021-03-21 13:43:13
"Przykładowo gra ma 5 plików, to wymaga Files = 5? Plus oczywiście pliki systemowe, z których komputer korzysta."
Tak ogólnie - moim zdaniem - możesz mieć rację, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach, tzn. nie będziesz przy kazdym restarcie zmieniał wpisu FILES i sprawdzał czy to już jest minimalna wartość dopuszczalna na dany moment (grę). Poza tym, na dobrą...
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2021-03-20 23:33:34
W kwestii konfiguracji to trzeba będzie zrobić ją wariantowo, jeśli chcesz mieć pełny DOS i Windows, ponieważ one mają ciut inne potrzeby. Ale na razie dopasowujemy się do DOS-u i po zakończeniu tego procesu zrobimy wariant dla Windows a potem je połączymy w jedną całość.
Teraz w config.sys zrób:
BUFFERS=4
FILES=30
W razie koniecznośći wyciskania maksimum wolnej...
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2021-03-11 01:45:38
To jeszcze jedna poprawka, ale tym razem do autoexec.bat.
W 7 wierszu (z MSCDEX.EXE) - <> to tylko moje ograniczniki zrobione dla jasności:
- na początku wiersza dodaj komendę <LH> (skrót od LOADHIGH) i spację odsępu od dalszego tekstu
- usuń parametr </S> , bo on dotyczy tylko sieci, a także nadmiarową spację.
- 8w z <PATH=> uzupełnij na końcu...
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2021-03-08 01:44:27
Zmiany do config.sys:
- 14 w. (ostatni, COUNTRY) - usuń dwie zbędne spacje po przecinkach
- 13 w. (DISPLAY) - zmień na DEVICEHIGH
- jako wiersz 10 dałbym:
REM DEVICEHIGH=C:\WINDOWS\SETVER.EXE - będzie nieaktywne, ale na wszelki wypadek lepiej mieć.
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2021-03-07 10:30:27
Trochę się rozejrzałem po Sieci i znalazłem parę programów, które mogą się przydać przy próbie naprawy FAT-u na dyskietce, choć to pewnie będzie sporo dłubaniny. Dużo będzie też zależało od ilości uszkodzeń i ich rozmieszczenia.