| Komentarzy: | 49 | Posty w pomocy: | 3 |
| Recenzji: | 0 | Dodatki: | 9 |
| Tipsów: | 4 | Tematy na forum: | 3 |
| Screen'y: | 60 | Posty na forum: | 336 |
| Filmy: | 0 | Dodane gry: | 0 |
| Albumy: | 0 | Ocenione gry: | 39 |
| Tematy w pomocy: | 1 |
Patrzcie co ja znalazłem (Serwis: stare.e-gry.net) 2026-06-20 20:54:09
@Boba Fett:
"A te 120 MB limitu dla dodawanej gry, to już jest trochę zbyt mało..."
Zdecydowanie masz rację.
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2026-06-16 05:39:43
Były takie próby oszukania kontrolera FDD poprzez sformatowanie dyskietki 5,25" jak 3,5". Chodzi tu o tzw. geometrię dysku, czyli ilość ścieżek i sektorów na nośniku. Chyba można tym pożonglować przez zmianę ustawień zworek w samym napędzie, ale to też nie dało jednoznacznie pozytywnego rezultatu. Ja spróbuję tego latem.
Problemem podstawowym jest brak...
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2026-06-15 01:11:04
Z nagrody "nici", ponieważ ta fabryczna przejściówka dla FDD 3,5" okazała się "na sztywno" zafiksowana na tym standardzie. Nawet bez fizycznie podpiętej do niej stacji system widział ją jako stację dyskietek 3,5". trochę szkoda, bo już miałem przed oczami jakiś medal lub gratulacje od prezydenta... A tu "nici"!
Liczyłem na to, że...
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2026-05-22 22:19:06
Jakieś są, ale marne. Trochę z powodu nieoczekiwanej "walki" ze starym sprzętem, który się buntował. Jakoś to przeszedłem.
Mój pomysł zakłada się na wykorzystaniu fabrycznej przejściówki na USB dla FDD 3,5". Doszedłem do tego, że podłączona poprzez nią i dodatkową taśmę FDD stacja 5,25" została wykryta przez komp jako FDD 3,5", ale nie czyta...
Gry z DosBox-X - Win98 (Stare Gry) 2026-03-01 01:51:02
No popatrz, przegapiłem drugie zdanie wpisu inicjującego wątek. Dzięki za odpowiedź!
Inna sprawa, że DOSbox z Win98 mi nie są potrzebne, bo gram tylko na starym sprzęcie, więc będę nabijał zbędny transfer.
Gry z DosBox-X - Win98 (Stare Gry) 2026-02-28 21:38:02
A może też dawalibyście te same gry również bez DOSBoxów?
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2026-02-23 20:25:18
No to świetnie, zrób jakiś sensowny zapasik (a przy zakupie 10 szt. masz jeszcze spory upust), bo to może być jakaś stara produkcja, więc zapas w handlu się może skończyć. To jest inwestycja we własną wygodę i spokój... zawsze się opłaca.
Zwróć uwagę na te parametry płytki:
- cyjanina
- 650MB
- szybkośc zapisu do 16x
- szybkość odczytu do 10x
Krótko...
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2026-02-20 20:55:59
Mam jeszcze jedno pytanie. Czy nagane pliki mają za każdym razem tę samą długość?
Co do przejściówki dla stacji FDD 3,5" to mam zastój, gdyż gdzieś zapodziałem kluczowy przyrząd. Gdzieś się w moim "złomowisku" zapodział tak dokładnie, że nie mogę go trafić od wielu dni. Ale znajdędrania, nawet gdybym miał zrywać parkiet w pokojach!
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2026-02-08 16:24:34
"co ciekawe na każdej te same pliki nie chcą działać."
Czy to znaczy, że możesz je skopiować na HDD kompa 386, ale gra się nie uruchamia? Czy też nie dają się rozpakować, jeśli to są archiwa spakowane?
Czy są jakieś komunikaty związane z tym "nie działamiem"?
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2026-02-07 20:21:26
"Tak, tam nie da rady zainstalować nowszego Windowsa."
Czy Windows 95 też próbowałeś? Z "literatury internetopwej" pamiętam, że ten system dawało się zainstalować na 386. Sam nie próbowałem.
W kwestii płyt CD.
Z "Verbatimów" zrezygnowałem baaardzo dawno temu, ponieważ to była pierwsza firma, której płyty nie chciały współpracować z...
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2026-02-02 16:50:28
Tak podaje charakterystykę napędu i płytki w tym samym kompie. A ja zapomniałem, że masz nową maszynę bez kontrolera ATA/IDE. A jaki system masz zainstalowany na tym 386? Pewnie tylko DOS? Gdybyś miał Win95 to nie byłoby problemu, ponieważ stare wersje Nero by zadziałały.
Gry z DosBox-X - Win98 (Stare Gry) 2026-01-29 13:32:40
@Szczypak
&q... choć szczerze powiedziawszy to nie widzę żadnego sensu w instalowaniu starszych kart graficznych Voodoo jak 1 czy 2 skoro powstały nowsze i duże lepsze karty jak 3, bansheeę
Sens jest taki, że sprzęt najlepiej się sprawdza w zestawie z tego samego poziomu technicznego i wydajnościowego. Dla przykładu, Voodoo 1 w kompie z Pentium I poniżej 200 MHz osiąga w...
Gry z DosBox-X - Win98 (Stare Gry) 2026-01-28 23:50:53
@Szczypak
&q... w tym że nie wiadomo pod jaką kartę voodoo w tym dosboxie są (a raczej były) zainstalowane sterowniki"
Jeśli był to Voodoo Rush to problemy były obowiązkowe, ponieważ to karta sama w sobie niestabilna w dużej części jej wersji. Z kolei Voodoo 1 i 2 to nie są karty samodzielne tylko akceleratory 3D podpinane do karty 2D, co może nastręczać problemy...
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2026-01-28 21:43:53
"Manewr" polega na użyciu programu z "Info" w nazwie z pakietu "Nero" lub innego podobnego systemu nagrywarkowego. Ten z "Nero" podaje cały zestaw standardów obsługiwanych przez napęd/nagrywarkę. Porównanie takiej listy dla CDROM-u i nagrywarki może coś powiedzieć o szansach czytania przed napęd płyt z danej nagrywarki.
Jeśli chodzi o...
Gry z DosBox-X - Win98 (Stare Gry) 2026-01-28 21:21:15
@Buttle
&quo... na razie udało mi się uruchomić w nim tylko dwie gry: Raymana 2 i Tomb Raidera"
Obie te gry są dla Voodoo1. "Tomb Raider" był w ogóle pierwszą grą z obsługą Voodoo1 - chyba dodaną specjalnym patchem.
Możliwe, że problemy w trybem 3Dfx w grach 3D wynikają z nieodpowiednich sterowników, więc ta aktualizacja może pomóc. W przypadku...
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2026-01-18 12:40:28
Zrób manewr z identyfikacją standardów obsługiwanych przez oba sprzęty, o którym chyba wcześniej pisałem, to może będzie odpowiedź na to pytanie. Może niekoniecznie to musi być DiskInfo z "Nero", bo pewnie inne programy nagrywarkowe też mają takie dodatki. Zwłaszcza istotne jest taka wiedza dla tego starego CDROM-u, bo wtedy moża próbować dopasować jakąś starą...
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2026-01-12 02:52:16
"Ok, tylko skąd wiedzieć, który typ nośnika jest stary?"
To są linki do aukcji "Allegro", na których są starodawne płytki:
! ...
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2026-01-05 22:17:04
"Ja tych płyt nie potrzebuję dużo..."
Nie trzeba robić zapasów jak na wojnę, ale kilka sztuk warto mieć. Trzba na to patrzeć perspektywicznie... Z parę lat któraż płyta z grami ulegnie śmiertelnej awarii, a kupienie nowej ze starym typem nośnika może nie być wykonalne od razu lub nawet w ogóle już ich nie będzie w obiegu. Albo będą po kilkadziesiąt...
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2026-01-03 17:49:36
"O, to Ty jeszcze żyjesz :D"
I mam zamiar jeszcze trochę pociągnąć!
Możesz spróbować upolować na "Allegro" starą nagrywarkę z przełomu wieków, bo one nie są drogie i wiele z nich jest czytanych przez jeszcze starsze CDROM-y. Te nagrywarki najczęściej mają problem z wysuwaniem tacki - chyba poluzowae paski klinowe - ale z tym da się żyć, jeśli...
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2026-01-03 05:46:58
Cześć (po latach)!
Masz kłopoty charakterystyczne dla starych napędów CD. Wynikają one z braku obsługi nowszych typów nośnika i nowszych standnardów zapisu przed napęd odczytujący. Kilka lat różnicy w wieku płytek i nagrywarki w momencie próby nagrania może decydować o pojawieniu się problemu.
Zbyt stary napęd (czytnik) CD może w ogóle nie rozpoznawać danego typu...
Pierwsza gra bez pikselozy (Stare Gry) 2025-11-25 20:51:15
W "The Settlers" (1993) i "The Settlers II" (1996) chyba też było przybliżenie wybranego fragmrentu ekranu w oddzielnym okienku. W przypadku jedynki to nawet trudno mówić o pogorszeniu jakości, bo sama gra była mocno "pikselowata".
Nowy dział - Gry bez emulatora (Inne platformy) 2025-03-16 23:59:08
Popróbuję z kilkoma grami i w najbliższych dniach dam głos, jak to wyszło. Zacznę od Win7.
Nowy dział - Gry bez emulatora (Inne platformy) 2025-03-16 14:48:35
Jednak zrozumiałeś! Chodziło mi o stare windozy (7/XP/2000/Me/9x). Z Twojej odpowiedzi wynika, że trzeba próbować i może się udać, ale nie musi.
Dzięki za szybką reakcję.
Nowy dział - Gry bez emulatora (Inne platformy) 2025-03-15 23:51:21
@lukasz
&quo... sama nazwa wskazuje, są to gry skompilowane do samodzielnych plików EXE, dzięki czemu można je uruchomić na najnowszych systemach Windows, bez konieczności używania jakichkolwiek dodatkowych emulatorów."
A co z nienajnowszymi systemami operacyjnymi? Jest jakaś ogólna wskazówka co do możliwości ich użycia, czy trzeba każdą próbować, że może...
Tropico (Problemy) 2025-02-17 20:34:06
@Marcin1992
... (czy dwie) za starocia to niewiele, jeśli podzielisz ten koszt na ilość gier (dziesiątki, setki), w które będziesz mógł pograć bez większych problemów technicznych. Ale z bardziej wymagającymi starymi grami mogą być kłopoty, ponieważ większość laptopów miała słabe karty graficzne i autorzy wielu tytułów wręcz podają, że gra może nie działać na...
Vulture (Problemy) 2024-11-02 18:08:32
Na jakim sprzęcie próbujesz to uruchomić, bo może tu jest problem?
Zbyt szybkie działanie gier na starym komputerze (Problemy) 2024-06-05 06:39:07
@Bonapo
&quo... - faktycznie z rozdzielczością masz pewnie rację, a co do systemu to mam Win 98 SE i nie próbowałem DosBox'a instalować, zakładałem, że jednak bez "udziwnień" gierki będą śmigać jak w czasach swojej świetności :D Z kolei te programy dociążające trochę mnie chyba przerastają :D nie chcę bardziej zaszkodzić, miałem nadzieję na jakieś...
Zbyt szybkie działanie gier na starym komputerze (Problemy) 2024-06-04 01:03:00
@Bonapo
&quo... co mi przychodzi do głowy to może niewłaściwa rozdzielczość ekranu - gry (GTA na pewno, dsj chyba) odpalały się w rozdzielczości chyba 600 x 480, a na retro laptopie mam ustawioną 800 x 600, ale nie wiem czy to może być przyczyna."
Wyższa rozdzielczość tylko spowalniałaby grę, bo więcej czasu zajmowałoby tworzenie grafiki. Gra powinna umieć...
Jak odpalić gierki z serwisu na starym komputerze (Problemy) 2024-04-24 02:22:01
@Bonapo
To nie była "wyczerpująca odpowiedź" tylko wstęp do 365 postów na ten temat!
Oprócz wersji systemu operacyjnego ważna jest sama klasa sprzętu, która określa jego wydajność, a więc przydatność dla różnych gier. Te dwa elementy muszą być zgrane, bo nie ma większego sensu odpalanie gier pod DOS czy Win95 na Pentium III 1400 z 512 MB RAM i GeForce 3,...
Jak odpalić gierki z serwisu na starym komputerze (Problemy) 2024-04-19 15:57:25
Jesli masz zainstalowane Win95 to masz również DOS, który jest w nich zaszyty. Część starych gier dosowych będzie działać w oknie dosowym windozy, a część będzie wymagać uruchomienia w trybie DOS lub nawet samodzielnego ("czystego") DOSa. Z kolei część tych wymaganących samodzielnego DOS po pewnym czasie od publikacji została przystosowana do działania pod Win9x...
Wszystkie gry (Commodore 64) 2023-12-31 22:40:55
@Switch...
Raczej nie jest to wszystko, ponieważ do końca lat 90. "komoda" była najbardziej oprogramowana w gry ze wszystkich marek i rodzajów kompów. Do tego dochodzą jeszcze programy użytkowe, których też było sporo.
Stara gra (Stare Gry) 2023-12-10 19:31:49
@Verdun
Zwłaszcza strzelił w dwururki!
15 lat stażu (Wszystko inne) 2023-11-12 03:14:19
@Przemek J.
"o kurczę... jednak "parę" osób się odezwało na mój post :) nawet nie wiedziałem, że aż taki ruch spowoduję"
Nie bój nic, za to "wykroczenie" tutejsza administracja nie karze banem.
15 lat stażu (Wszystko inne) 2023-11-11 04:20:59
@Szczypak
Wydaje mi się, że masz trochę zbyt duże wymagania w stosunku do publiki graczy. Gracze są od grania i niekoniecznie od obijania się po forum lub rozwijania serwisu. Sam tak mam, że wolę tracić czas na granie niż na inne działania. To kwestia osobistych preferancji i nie ma co na to narzekać.
Stare gry akcji o średniowieczu/fantasy (Wszystko inne) 2023-10-07 22:24:55
@SteFann86x
Możesz też spróbować grę "Summoner". Tam się dużo biega z mieczem a jest kilka walk (w trybie turowym), które są ciężkie i trzeba mocno kombinować, żeby wygrać. W fabule jest też moment, że człowiek czuje się wystrychnięty na dudka.
Stara gra strategiczna (Stare Gry) 2023-09-14 20:39:38
@Szczypak
Jednak przeczytał, czyli mu jakoś zależy. A że ludzie porzucają po jakimś czasie swoje zainteresowania na rzecz realu to normalne. W końcu real to prawdziwa potęga... i to on decyduje o istnieniu świata (światów) wirtualnych.
Stara gra strategiczna (Stare Gry) 2023-09-13 23:27:26
Tak, to wygląda na Warcraft 2, w którym aparaty latające były podobne do balonów/sterowców.
Transfer (Serwis: stare.e-gry.net) 2023-08-30 16:00:57
@Przemek J.
Masz rację, ale nie każdy jest tak czytaty i pisaty, żeby napisać tak długi tekst... W ostatnim ćwierćwieczu Polska zaobfitowała mnóstwem dysgrafików, dyslektyków i czytających bez zrozumienia. Więc dużo ludziów potrzebuje mniej ambitnych form działania do osiągania "celów życiowych", czyli np. rang w tym serwisie.
Transfer (Serwis: stare.e-gry.net) 2023-08-28 12:57:57
@Szczypak:
Tym bardziej, że dojście do 3-4 rangi nie jest problemem nawet tylko samymi komentarzami gier i postami na forum.
Magiczny Album Wujka Alberta (Problemy) 2023-07-05 18:32:51
Czy płytka jest oryginalna, czy może niedawno nagrywana? I z którego roku jest napęd?
DOOM i DOOM2 (Problemy) 2023-05-12 01:48:16
@michael5254:
"Po co brnąć w Dosa?"
Dlatego... że można!
Poszukuję starej gry strategicznej (Stare Gry) 2023-05-09 01:41:33
Ta gra to była turowa czy może RTS? Trzeba zawęzić obszar poszukiwań, bo tytułów o podobnych parametrach są dziesiątki.
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2023-01-16 00:59:11
Z tamtej strony wszystko mam już pościągane tylko muszę do tego przysiąść na dłuższe posiedzenie i ze spokojną głową, żeby nie narobić głupot.
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2023-01-15 19:19:34
W kwestii starych dysków jest tak, że znalazłem ich 14, czyli takich "leżakujących" od bardzo dawna. Wszystkie to były starocie z lat 90. o pojemnościach 400-850MB, za wyjątkiem jednego o pojemności mniejszej niż 100MB. Żaden z nich nie obsługiwał standardu wyższego niż PIO3. Za kryterium długości ich nieużywania przyjąłem datę ostatniego zapisu w...
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2023-01-08 05:21:41
Ściągnąłem i jak je poczytam to coś rzeknę.
Wszystkie gry (Commodore 64) 2023-01-08 05:13:19
"River Raid, Bruce Lee"
Zawsze, gdy słyszę lub widzę te magiczne słowa czuję się o 30 lat młodszy!
Życzenia świąteczne 2021 (Serwis: stare.e-gry.net) 2023-01-02 23:48:53
I wzajemnie!
Podłączanie stacji 5,25 cala do nowego komputera (Wszystko inne) 2022-12-30 03:57:03
"Zgredzie, jesteś tu jeszcze?"
Wracam "do szeregu".
"czy jeśli zmienię jedną rzecz to będę musiał ją kopiować 9 raz"
To jest obsługa kilku konfiruracji sprzętowych i programowych. Zależy co chcesz zmieniać, Czy rzeczy jednakowe dla wielu konfiguracji, czy tylko dla wybranych pojedynczych".
Co do przystosowania do Twoich potrzeb to...
Empire of Magic na Windows 10 (Problemy) 2022-12-30 03:21:00
"Nawiązując do tematu - komuś się udało"
Ja doszedłem do ostatniego poziomu/misji. Po drodze mocno nabijałem doświadczenie moich ludków, co się przydało, ponieważ trudność rosła. Jednak coś mnie odciągnęło od dokończenia gry (wstrętny ten real jest).
Mama szuka gry com64 (Stare Gry) 2022-12-30 03:16:02
"heheeh kiedyś człowiek to odpalał na 14 calowym "Junoście" i wyglądało bajecznie a dziś na xx calowym LCD/OLEDzie to już nie jest tak ładnie"
O to właśnie chodzi, że wiele starych gier uruchamianych na 14 lub 15 calach na większych ekranach wygląda źle. Inny przykład to "TES II: Daggerfall" (649x480x256). Jedyna rada to "przytulić"...