Doom

Doom
Producent i rok wydania:
id Software 1993
Platforma:
PC
Porady:
Pobierz grę
(6.161 MB)
Gra także w wersji:
Nintendo SNES - DoomZX Spectrum - Doom
Zobacz także:
Doom 2Doom 6666Doom: The MovieDoom: Fall of MarsChacal 3DFinal DOOM: The Plutonia ExperimentFinal DOOM: TNT: EvilutionThe Ultimate DOOMDoom64 EXDoom 2DDoom 0.2DOOM: Collector's EditionDuck Doom DeluxeDoom: Legions RevisitedThe Lost Episodes of DoomDoom 0.5Doom Press Release BetaDoomed

Ocena: ( 8.35 / 10 )
12345678910

Głosów: 95 Pobrano: 1102 razy.

Zaloguj się, aby ocenić grę!
Nie masz konta? załóż je!
Legendarna strzelanka, w której gracz przemierza przerażające poziomy i eliminuje przeciwników.
Doom: Doom - Gameplay -... Doom: Doom: Doom: Doom:
Kod/Tips: Uruchamianie gry na prawdziwym retro komputerze 386 z 4 mb RAM i 40 mhz: Przy tak małej ilości pamięci może wyskoczyć komunikat, że jej brakuje.... Więcej >>>

Recenzja - Wolfenstein -> Doom

Wolfenstein -> Doom

Wolfenstein stał się wzorcem dla innych gier - wymienić można choćby Spear of Destiny, Ken's Labyrinth albo Terminator Rampage. Firma ID Software przycichła na jakiś czas, ale była to cisza przed burzą, gdyż nagle na zdegustowanych kiepskimi strzelaninkami graczy spadł Doom.

Doom - Zagłada na najwyższym poziomie

Doom (zagłada) to najbardziej szalona rąbanina, strzelanina, mordobicie itp. w skrócie rzeźnia jak się patrzy. Hektolitry efektownie lejącej się krwi, pełno trupów, a wszystko rozgrywa się w przyszłości w tajemniczych labiryntach pełnych skrytek, wind i śluz. Uzbrojenie jest naprawdę imponujące. Na początku masz tylko pistolet, lecz możesz znaleźć wiele innych orężów, które przerobią bandę płatających się palantów na krwiste befsztyki. Najfajowsza jest piła spalinowa, którą możesz bardzo sprawnie rozpłatywać przeciwników.

Rozgrywka w Doom

Zupełną nowością jest możliwość gry nawet w cztery osoby - opcja dostępna jest tylko posiadaczom sieci Novell lub innej opartej o protokół IPX. Jednak warto wkręcić się do ojca do pracy, do brata na uczelnię, czy gdzie indziej. Wykorzystując sieć można grać na dwa sposby: pierwszy polega na wspólnym przejściu gry współdziałając, zaś drugi jest bezpardonową walką — liczysz się tylko ty i musisz wyeliminować wszelkimi sposobami pozostałych. Wrażeń ze wspólnej walki po prostu nie da się opisać.

Potwory, bronie i wyzwania

Fabuła nie jest zbyt istotna: w przyszłości, po wielkich wojnach tylko ty jeden jesteś w stanie przywrócić ład i porządek. Na początek trafiasz na Phobos - sztucznego satelitę Marsa i musisz wykończyć wszystkich. Przed tobą kilka poziomów o wzrastającym stopniu trudności.

W labiryncie czekają na ciebie strażnicy mający tylko jedno zadanie - zdobyć twoją głowę. Jest ich wielu i stanowią różne stopnie zagrożenia.

 • Former Humans - człekopodobne leszcze, są oni najsłabiej uzbrojeni i opancerzeni - jeden strzał i kaplica.
 • Former Human Sergeants - ci stoją o oczko wyżej od poprzednich. Uzbrojeni w strzelby stanowią istotne zagrożenie dla twojego zdrowia.
 • Imps - brązowe potwory miotające czerwone kule. Bardzo niebezpieczne, zabijaj w pierwszej kolejności.
 • Demons - różowe móżdżki z bardzo dużą szczęką. Szczęką tą robią wielkie kłap, po czym już nie masz ręki, nogi lub głowy.
 • Spectres - niewidzialne cienie. Bardzo groźne, szczególnie w półmroku. Atakują szybko i pewnie. Musisz mieć dużo szczęścia, by je zabić bez znacznej utraty sił.
 • Lost Souls - bardzo groźne latające czaszki.
 • Cacodemons - ogromne cyklopowe głowy potrafiące zabić w jednym ataku.
 • Barons of Hell - baronowie piekieł. Posiadają straszliwą szatańską moc, zaś zabić ich jest bardzo trudno (pożądane są rakiety).
 • Spiderdemon - obrzydliwy pająk rządzący całym interesem.


Tak jak w Wolfie, w ścianach ukryte są skrytki. Możesz w nich znaleźć wiele urządzeń ułatwiających życie - komputerową mapę poziomu z zaznaczonymi skrytkami, noktowizor ułatwiający walkę w ciemnościach, ubranko radiacyjne uodparniające na zieloną ciecz. Poza tym wszędzie walają się magazynki, buteleczki, apteczki, hełmy uzupełniające twoje nadwątlone siły. Przełączniki na ścianach służą do otwierania zamkniętych przejść, opuszczania niektórych ścian, uruchamiania wind. Przełączaj je wszystkie.

Płynność rozgrywki i efekty wizualne

Gra jest niesamowicie płynna i dynamiczna, grafika zarówno pomieszczeń, jak i potworów stoi na najwyższym poziomie, zaś efekty trafień... makabryczne. Dźwięk oczywiście też jest super. Programiści pomyśleli o wszystkich drobnych elementach, takich jak kołysanie się broni podczas biegu, sapanie zmęczonego człowieka, odrzut po wystrzale, które składają się na genialną całość. Do tego masa informacji u dołu ekranu: wskaźnik twojego zdrowia (HEALTH) i zbroi (ARMOUR), zapas amunicji, stan twoich tobołków, a w momencie odbierania salwy przeciwnika, głowa pat...

Podsumowanie - Legenda Doom

Doom to gra, która na zawsze zapisała się w historii światowego gamingu. Jej wpływ na rozwój gier komputerowych jest niezaprzeczalny. Nie tylko zapewnia wciągającą rozgrywkę, pełną akcji i adrenaliny, ale także dostarcza unikalnych wrażeń w postaci potworów, broni, sekretów i wyzwań. Niezależnie od tego, czy jesteś fanem gier FPS, czy też po prostu chcesz spróbować czegoś nowego, Doom z pewnością dostarczy Ci niezapomnianych chwil. Czy jesteś gotowy, by wkroczyć do świata Doom i stawić czoła swoim przeciwnikom?

Zobacz także:
Krwawy następca Wolfa!!
Historia Doom
DOOM!!!
Doom i boom!!!
Opisy broni, przeciwników, itemów itp.

Autor: bobi
Ocena: 12345 (5) | Głosów: 1 | Odsłon: 311
2023-07-05 21:37:43
Zaloguj się, aby ocenić recenzję!
Nie masz konta? załóż je!

Komentarze

Brak!
Strona:

Dodaj komentarz

Tu możesz podzielić się swoją opinią na temat recenzji Wolfenstein -> Doom.

Zaloguj się, aby dodać swój komentarz!
Nie masz konta? załóż je!
:. Copyright by Stare.e-gry.net .: