Wolfenstein 3D

Wolfenstein 3D
Producent i rok wydania:
ID Software / Apogee 1992
Platforma:
PC
Porady:
Pobierz grę
(0.991 MB)
Gra także w wersji:
Nintendo SNES - Wolfenstein 3D
Zobacz także:
Spear of DestinySpear of Destiny Mission 2: Return to DangerSpear of Destiny Mission 3: The Ultimate ChallengeSpear RessurectionWolfenstein 3D Mortal Kombat Edition Wolfenstein 3D: Cover of DarknessBeyond Wolfenstein 2

Ocena: ( 8.68 / 10 )
12345678910

Głosów: 81 Pobrano: 1353 razy.

Zaloguj się, aby ocenić grę!
Nie masz konta? załóż je!
Wolfenstein 3D: Wolfenstein 3D DOS - Gameplay Wolfenstein 3D: Recenzja Gry Wolfenstein 3D Wolfenstein 3D:  Wolfenstein 3D:  Wolfenstein 3D:
Kod/Tips: Jednoczesne wciśnięcie L+I+M daje max żyć i amunicji, wszystkie brania. Shift+przód - bieganie Do tajnego, dziesiątego poziomu (shareware... Więcej >>>

Recenzja - Wolf: To od niego wszystko się zaczęło

Wolf: To od niego wszystko się zaczęło

W dobie dopracowanych graficznie, rozgrywanych w sieci FPS-ów warto wiedzieć od czego się zaczęło: kto dał początek temu niezwykle angażującemu gatunkowi gier - i warto wiedzieć, że nie zawsze odpowiedź jest jasna i oczywista.

 

Gdy starsi z nas sięgają pamięcia wstecz do początku lat 90-tych, a młodsi sięgają do archiwalnych gazet z tamtego okresu, to w kategorii first person shooterów wszyscy absolutnie rozpływają się nad Doomem. Gdy w kolejnych latach wychodzą następne przełomowe tytuły FPS, takie jak Blood, Heretic, Duke Nukem 3D czy oczywiście Quake - zawsze i wszędzie porównywane są na początku z Doomem. Doom i Doom.

 

A tymczasem rok przed wydaniem Dooma, w roku pańskim 1992, na rynku pojawia się prawdziwy protoplasta gatunku. Jeśli nie ojciec Dooma, to chociaż jego niemiecki wujek: Wolfenstein 3D.

 

To prawda, że 3D było tu obecne tylko w nazwie, prawda też, że grafika pozostawiała do życzenia i paleta dostępnych broni nie ma porównania z Doomem. Ale to tu pierwszy raz mamy okazję patrzeć w grze oczami bohatera, pierwszy raz trzymać przed sobą broń z której możemy zrobić użytek na czarnych charakterach obecnych w grze.

 

Pamiętajmy - jest rok 1992, 1993 r. Ludzie grają w elegancką Civilization Sida Meyera, szalone Lemmingi czy inne platformówki w stylu Mario Bros, Prehistorik czy Colgate. A tu patrzymy oczami bohatera, który dostaje do ręki broń i staje naprzeciw armii nazistów. Mało tego - może poruszać się gdzie chce, penetrować wszystkie pomieszczenia (a nie tylko ograniczone platformy), może odkrywać sekretne pomieszczenia, których w każdym etapie gry nie brakowało.

 

Gra dzięki dystrybucji w wersji shareware szybko trafia pod strzechy wielu zapalonych (i dopiero zapalających się) graczy.  Mam wrażenie graniczące z pewnością, że w Polsce, dopiero niedawno wyciągniętej zza żelaznej kurtyny (jest rok '92) gra w szczególny sposób zdobyła sympatię odbiorców, którzy mogli w wirtualnej przestrzeni symbolicznie wyrównać rachunki na krzywdy wyrządzone w przeszłości przez panów w brunatnych mundurach.

 

To prawda, zaraz po niej pojawił się Doom, który zelektryzował i pochłonął wszystkich. Ale najpierw był Wolfenstein 3D i z szacunku dla tego tytułu, nie powinniśmy o tym zapominać.

Zobacz także:
Wolfenstein 3d
Wolf 3D
Opisy broni, postaci, itemów, itp.

Autor: konraaad
Ocena: 12345 (5) | Głosów: 1 | Odsłon: 643
2019-02-12 21:50:00
Zaloguj się, aby ocenić recenzję!
Nie masz konta? załóż je!

Komentarze

Brak!
Strona:

Dodaj komentarz

Tu możesz podzielić się swoją opinią na temat recenzji Wolf: To od niego wszystko się zaczęło.

Zaloguj się, aby dodać swój komentarz!
Nie masz konta? załóż je!
:. Copyright by Stare.e-gry.net & Stare-Gry.eu .: