Forum

Ranga 3
PInroz
Ranga: 3
Dołączył:
2021-04-13
Empire of Magic na Windows 10

Siema Wszystkim :D

Otórz mam pewien problem, gdyż postanowiłem powrócić to dość osobliwego tytułu jakim jest Empire of Magic, niestety mam z nim problem gdyż gra wogóle nie chce działać na Windows 10 :( Więc jestem ciekaw czy jest tu ktoś kto grał w tę produkcję na Windowsie 10?

Jeżeli nie wiecie co to za gra tutaj podaję link: https://www.gry-online.pl/gry/empire-of-magic/ze156b


2021-04-13 18:22:33

Odpowiedzi:

Ranga 6
kamiledi15
Ranga: 6
Dołączył:
2020-07-04
2021-04-22 18:07:47
No niestety, instalacja Win98 na nowym sprzęcie raczej odpada. Ale jak mam zapasowy dysk, to spróbuję z WinXP, może to pomoże. Swoją drogą mamy emulatory PlayStation, które polegają na tym, że nie emulują całego systemu, poruszania się po menu konsoli itd i które odpalają 99% gier. A to przecież systemy o obcej architekturze dla pc. Tymczasem z WinXP mamy tylko wirtualną maszynę, która nawet nie obsługuje akxeleracji 3d, więc nie nadaje się do większości gier. Do Win98 są emulacje z akceleracją 3d na Dosbox i Pcem, ale ich działanie jest takie sobie. Czy naprawdę nie można zrobić emulatora konkretnie do odpalania samych gier, zamiast emulować cały system, który wolno działa? Dziwne, że łatwiej było zrobić emulator obcego dla pc PlayStation niż pecetowego Windowsa.
Ranga 7
Zgred
Ranga: 7
Dołączył:
2020-08-30
2021-04-22 17:54:49

"System raczej nie wie, z którego roku są oba Windowsy?"

Instalator starszego systemu nie wie jakie systemy będą w przyszłości napisane i jakie będą miały własności. Aż do WinXP kolejność jest taka: DOS-Win9x-ME-2000-XP.

I jest jeszcze jedna kwestia, czyli systemu plików na HDD. Win9x obsługują tylko FAT-y, więc partycja dla nich przeznaczona musi być tak sformatowana. Z Win9x nie będziesz widział dysków NTFS.

Ranga 6
kamiledi15
Ranga: 6
Dołączył:
2020-07-04
2021-04-22 17:52:53
Ok, doczytałem, że jak ma się Win10 i potem dogra się WinXp, to system nie da wyboru, który system uruchomić i zawsze będzie się odpalał Win10. Trochę dziwnie. Myślę, że można to obejść-ja na przykład pół roku temu zmieniałem dysk z HDD na ssd, ale HDD z Win10 nadal mam zamontowany jako pamięć dodatkowa. Automatycznie startuje mi Win10 z ssd, a gdybym chciał odpalić z hdd to muszę zmieniać priorytet uruchamiania w biosie. Strzelam, że w ten sam sposób można uruchamiać WinXp. Średnio wygodne, ale na próbę mogę tak zrobić, skoro mam zapasowy dysk. Spróbuję w wolnej chwili, nie mam nic do stracenia, a sporo do zyskania. Pytanie oczywiście, czy będą sterowniki do mojego sprzętu na ten Windows - z tego co patrzę to do mojej karty graficznej jest sterownik (NVidia Geforce Gtx 960).
Ranga 7
Zgred
Ranga: 7
Dołączył:
2020-08-30
2021-04-22 17:46:42

Ostatnie płyty ze sterami dla Win 9x (jakie spotkałem) to wczesne s.775 i AM2 z AGP. W wielu przypadkach sterowniki pasują tylko częściowo, tzn. niektóre urządzenia nie są obsługiwane. Do tego dochodzą ograniczenia do jednego CPU lub rdzenia oraz ilości pamięci RAM do 2GB. Z pamięcią RAM problemy mogą się zacząć już powyżej 512MB, ale dość łatwo można dobić do 1GB. A tym, że dla gier pod Win 9x/ME wystarcza w większości 128-256MB i tylko nieliczne potrzebują więcej.

Nowe Winy nie mają też sterów do starych kart graficznych i chyba też dźwiękowych.

Ranga 6
kamiledi15
Ranga: 6
Dołączył:
2020-07-04
2021-04-22 17:32:41
Sprawdzałem, to gra z 2003 roku i według Google powinna działać i na Win98, i na WinXP. Trochę nie rozumiem, czemu nie można zainstalować WinXP na drugiej partycji, mając już Win10? System raczej nie wie, z którego roku są oba Windowsy?
Ranga 7
Zgred
Ranga: 7
Dołączył:
2020-08-30
2021-04-22 17:29:00

Tak w ogóle to warto sprawdzić, czy ta gra "Empire of Magic" była zrobiona dla WinXP, bo może tylko dla Win 9x/Me. A może odwrotnie - tylko Win2000/XP?

Ranga 6
kamiledi15
Ranga: 6
Dołączył:
2020-07-04
2021-04-22 17:26:39
Właśnie czytałem, że niestety w nowych komputerach może być problem ze sterownikami do starych Windowsów. Może być tak, że system będzie jako tako działał, a gry i tak się przez to nie uruchomią. Na szczęście ja na razie nie mam problemu, bo moje gry działają pod Win10 lub na wirtualnych maszynach. Jak trafię na taką grę, która nie działa, to wtedy będę się zastanawiał. Kolega Pinroz jest w gorszej sytuacji, bo jego gra nie działa nigdzie i do niej pewnie jedyne wyjście to prawdziwy stary komputer, chyba że masz pomysł, jak jeszcze można ją uruchomić.
Ranga 7
Zgred
Ranga: 7
Dołączył:
2020-08-30
2021-04-22 17:24:05

@kamiledi15

"Ostatecznym wyjściem jest kupno starego komputera albo laptopa z Windowsem XP"

Z laptopami to trzeba uważać, ponieważ większość ma karty graficzne nie nadające się do grania we współczesne im gry.

Ranga 7
Zgred
Ranga: 7
Dołączył:
2020-08-30
2021-04-22 17:20:31

kamiledi15

"A jeśli to nie pomoże, to może warto zainstalować Win98 albo WinXP na drugiej partycji w moim komputerze, bez wirtualnej maszyny? Zda to egzamin?"

Ztaką podwójną instalacją chyba będzeisz miał problem. Generalnie jest tak, że instalujesz jako pierwszy najstarszy system, a później dodajesz nowszy. To logiczne, gdyż instalator nowszego systemu może rozpoznać stare wpisy w tabklicy partycji, a odwrotnie to nie bardzo (jakieś jasnowidztwo by było).
Ale możliwe, że pod Win10 jest inaczej - nie uzywam, więc nie wiem. Ewentualnie można by szukać możliwości dobrania ztarego systemu poprzez jakieś wyspecjalizowane programy.

 

Jest jeszcze tak trudność, że może nie być sterowników Win 9x lub Win XP fo Twojej płyty lub karty graficznej. Do Win 9x to raczej pewne, bo jeszcze nie spotkałem płyty z PCI-E i sterownikami dla Win 9x.

Ranga 3
PInroz
Ranga: 3
Dołączył:
2021-04-13
2021-04-21 10:06:48
Jak na razie stawiam tą pierwszą opcję. Choć pobrałem nawet demo gry i tam też był ten problem :(
< 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, >

Dodaj nowy post


Zaloguj się, aby dodać swój post na forum!
Nie masz konta? załóż je!
Stare Gry -:. Copyright by Stare.e-gry.net .:- Abandonware