Siema Wszystkim :D
Otórz mam pewien problem, gdyż postanowiłem powrócić to dość osobliwego tytułu jakim jest Empire of Magic, niestety mam z nim problem gdyż gra wogóle nie chce działać na Windows 10 :( Więc jestem ciekaw czy jest tu ktoś kto grał w tę produkcję na Windowsie 10?
Jeżeli nie wiecie co to za gra tutaj podaję link: https://www.gry-online.pl/gry/empire-of-magic/ze156b
Skoro mam już opracowaną metodę na .CUE i instalację gry pod Win98SE, mogę spróbować ma drugim kompie, bo to nie będzie (mam nadzieję) duzo roboty.
No cóż, najważniejszą rzecz już wiemy - na prawdziwym Windowsie XP gra działa. Nie wiem więc czy jest potrzeba testowania tego na starszych systemach, bo chyba nic z tą informacją nie będziemy mogli dalej zrobić, ale to już pytanie do autora tematu.
A co do wariantu z instalacją z fizycznych płyt CD, to ona odpadła, ponieważ "Nero" v6.3 i nagrywarka dogadały się, że będą strajkować przy nagrywaniu płyt 800 MB. Więc sobie pomyślałem, że nawet przebicie się przez tę zaporę może nic nie dać, bo stary napęd z kompa docelowego też może być w tym spisku (stoją obok siebie) przeciwko mnie i tylko się narobię bez perspektyw na sukces.
Problemy są pewnie z powodu użycia obrazu typu .CUE bez jego konwertowania na ISO. Może to jest powodem, że instalator gry ma problem z przejściem od CD1 do CD2?
"A nie możesz później wrócić do starszego DirectX?"
W praktyce oznaczałoby to ponowną instalację całego systemu operacyjnego. Dawno temu próbowano robić różne deinstalatory konkretnych wersji DX, ale ich działanie było wątpliwe pod względem jakości. Parę razy próbowałem deinstalować DX8.0/8.1 i zawsze potem wyłaziły różne problemy. Może teraz są bardziej dopracowane ich wersje, podobnie jak to ma miejsce z "DOSboxem", ale nie będę tego sprawdzał na tym kompie, który od lat ma bardzo stabilną instalację systemu i mnóstwo rzeczy poinstalowanych.
Dziwne, że masz aż takie problemy z Daemonem. W tym Win98 pod Dosboxem za pomocą Daemona zainstalowałem tą grę bez problemów, ale może tam już był system przygotowany pod to.
A nie możesz później wrócić do starszego DirectX?
"Do Win9x też jest Daemon, tylko w starszej wersji. Ale tam właśnie trzeba konwertować obraz na iso."
Udało się bez konwertowania zainstalować tę grę pod Win98SE, ale to wymaga trochę "zakręconej" procedury, ponieważ całośc działa ciut inaczej niż pod WinXP.
"Daemon Tools" w wersji przeze mnie użytej (menadżer "demona" v3.0) w obu przypadkach wymaga do zainstalowania "Windows Installera". W WinXP jest on "z urzędu" w wersji 2.0, a w Win98SE w ogóle go nie miałem lub był na tyle stary, że program nie chciał się instalować. Zatem dograłem "Windows Installer" v1.1 (właśxiwy dla Win9x, v1.2 to już WinMe), ale można też aż do v2.0. Tu jednak okazało się, że metoda dobra przy WinXP nie daje pożądanego skutku, ponieważ ubicie "demona" nie powoduje powrotu do pulpitu przy nadal uruchomionym instalatorze gry.
Rozwiązaniem tego problemu jest użycie wiersza poleceń Win98SE, czyli <Menu Start>-><Uruchom>. Po ubiciu procesu emulatora trzeba można go powtórnie uruchomić z wiersza poleceń z jednoczesnym podpięciem CD2, o co prosi instalator gry. Jeśli będziecie zainteresowani to mogę detalicznie opisać całą akcję, ponieważ wymaga ona działań nieoczywistych.
W każdym bądź razie zainstalowałem "Empire of Magic" pod Win98SE, ale nie uruchomiłem jej, ponieważ potrzeba do jej działania nowszego DirectX-a. Do tej instalacji go nie dołożę, bo by mi popsuł instalację z DX6.1, która jest mi potrzebna do paru gier i testowania sprzętów. Może uda mi się to zrobić w miarę bezboleśnie na trochę nowszym kompie (Pentium III Cu), gdzie też jest Win98SE.
"Do Win9x też jest Daemon, tylko w starszej wersji."
Moja wersja jest stareńka - nagrałem ją na płytkę 16 lat temu a jest jeszcze starsza. Ma działać z Win95-XP.
Jutro lub pojutrze spróbuję z Win98SE.
Do Win9x też jest Daemon, tylko w starszej wersji. Ale tam właśnie trzeba konwertować obraz na iso.
"Może ta konwersja poszła nie do końca dobrze?"
Wątpię, bo gra się instaluje bez problemów, tylko nie chce się uruchomić. Konwersję robiłem tylko na potrzeby Win98 na Dosboxie. W pozostałych przypadkach - PCEM z Win98 i wirtualne maszyny z Win98 i WinXP - wczytywałem "oryginalny" obraz bez przerabiania, bo te emulatory same pozwalają zamontować obraz bez dodatkowych programów.
To może być skutek użycia czegoś bardzo rzadko wykorzystywanego co siedzi w WinXP"
Pamiętaj, że ta gra powinna też działać na starszych Windowsach. Z emulacją XP jest ten problem, że wirtualne maszyny nie obsługują w nim akceleracji 3D, więc niezbyt nadaje się do gier. Natomiast Dosbox i PCEM z Win98 obsługują 3D, więc teoretycznie tam powinna ta gra zadziałać, niestety - nie działa. Dlatego fajnie by było, gdyby udało Ci się przetestować tą grę na starszych Windowsach.
To może być skutek użycia czegoś bardzo rzadko wykorzystywanego co siedzi w WinXP, ale może też być coś innego. Ja użyłem trochę innej metody, ponieważ nie konwertowałem .CUE do .ISO tylko działałem bezpośrednio z tego pierwszego. Może ta konwersja poszła nie do końca dobrze?
Z Win9x będzie trochę gorzej, poniewaź mój napęd w kompie z tym systemem nie chce czytać nowych płytek, ale to przecież też da się pokonać. Kwestia wyboru metody.
To ciekawe. Czyli potwierdziło się, że to rzadki przypadek gry, dla której jedynym ratunkiem jest prawdziwy Windows XP.