Forum

Ranga 3
PInroz
Ranga: 3
Dołączył:
2021-04-13
Empire of Magic na Windows 10

Siema Wszystkim :D

Otórz mam pewien problem, gdyż postanowiłem powrócić to dość osobliwego tytułu jakim jest Empire of Magic, niestety mam z nim problem gdyż gra wogóle nie chce działać na Windows 10 :( Więc jestem ciekaw czy jest tu ktoś kto grał w tę produkcję na Windowsie 10?

Jeżeli nie wiecie co to za gra tutaj podaję link: https://www.gry-online.pl/gry/empire-of-magic/ze156b


2021-04-13 18:22:33

Odpowiedzi:

Ranga 6
kamiledi15
Ranga: 6
Dołączył:
2020-07-04
2021-05-12 15:50:04

Skoro masz drugi komputer to jeszcze lepiej :) Ale serio spróbuj też napisać do Goga, oni się zajmują odpalaniem starych gier na nowych systemach.

Ranga 3
PInroz
Ranga: 3
Dołączył:
2021-04-13
2021-05-12 12:02:47

No wiecie mnie trochę to zniechęca, głównie dla tego że nigdy się w to nie bawiłem. W ostateczności pozmieniam części w moim starym pc i przystosuję go pod Windowsa XP :)

Ranga 7
Zgred
Ranga: 7
Dołączył:
2020-08-30
2021-05-11 17:26:24

"ale cóż - nie będę namawiał na siłę :)"

Otóż to. Nic się samo nie chce zrobić.

Inna rzecz, że takie nietypowe sprawy, jeśli ktoś sam je załatwi, pomagają zdobyć użyteczną wiedzę i nabrać pewności w działaniu.

Ranga 6
kamiledi15
Ranga: 6
Dołączył:
2020-07-04
2021-05-11 16:31:46

Skoro ta gra wymaga WinXP, to nie widzę powodu, dla którego miałoby się nie udać. Chyba, że by się kłóciła ze sprzętem, ale mamy różne komputery, więc moje sprawdzenie i tak nic by nie dało. U mnie to ryzyko związane z pracą, więc niestety muszę zrezygnować. Ale o ile nie masz podobnej sytuacji, to możesz kupić dysk hdd z już wgranym WinXP za 25 złotych, podłączyć i sprawdzić, ale cóż - nie będę namawiał na siłę :) Można też napisać do Goga, czy nie byliby skłonni przerobić tej gry na nowe systemy - szansa niewielka, ale spróbować można.

Ranga 3
PInroz
Ranga: 3
Dołączył:
2021-04-13
2021-05-11 14:59:53

Skoro zaproponowałeś, to myślałem że się uda... jeżeli by się udało to w sumie można by było wtedy spróbować :D

Ranga 6
kamiledi15
Ranga: 6
Dołączył:
2020-07-04
2021-05-11 13:48:19

W takim razie trochę nie rozumiem, czemu chciałeś, żebym ja kombinował z zapasowymi dyskami, skoro Ty nie miałeś zamiaru tego zrobić u siebie :)

Ranga 3
PInroz
Ranga: 3
Dołączył:
2021-04-13
2021-05-11 09:55:40

Dzięki za wszelką pomoc, ale na chwilę obecną jakoś nie uśmiecha mi się zabawa z zapasowymi nośnikami, biorąc też pod uwagę że tak owych nie posiadam :(

Ranga 6
kamiledi15
Ranga: 6
Dołączył:
2020-07-04
2021-05-10 23:58:06

Dzięki za wszystkie rady, ale z tym się wstrzymam - ja to wszystko robiłem dla autora tematu, bo mi to na razie nie jest potrzebne, więc kupowanie kluczy na Allegro to ostateczność. Myślę, że najlepiej będzie, jeśli autor sam spróbuje to zrobić - na Allegro są dyski twarde z niewielką pojemnością wystarczającą do Win XP za kilkanaście złotych, plus ewentualnie klucz do XP. Dla mnie to trochę za dużo zachodu jednak - kilkakrotne rozbieranie komputera i przełączanie dysków, które znowu może się źle skończyć. Gdyby nie ta praca zdalna to jeszcze bym się w to pobawił, ale myślę, że autor tematu równie dobrze może to zrobić sam. Przede wszystkim miał sprawdzić, czy w internecie są sterowniki do jego systemu pod WinXP, bo jeśli nie, to i tak nic z tego nie będzie.

Pierwszy przykład z brzegu:

https://allegrolokalnie.pl/oferta/seagate-barracuda-7200-160-gb-windows-xp-gratis

Ranga 7
Zgred
Ranga: 7
Dołączył:
2020-08-30
2021-05-10 23:39:25

"więc chyba by mnie zastrzelił, gdybym znowu to popsuł."

Dlatego informatykom nie dają pozwoleń na broń palną i muszą się zadowalać airsoftem. Więc nie bój nic!

"Myślisz, że jak odłączę dysk to nie ma prawa się nic popsuć?"

Jesli zainstalujesz WinXP przy odłączonych innych dyskach to masz jakby odrębny komputer z XP. Wszelkie zmiany wpisów w bootsektorze będą ograniczone tylko do tego dysku z XP. Po dołączeniu dysków z Win10 będziesz miał do wyboru poprzez zmianę kolejności bootowania wybór jednego z trzech systemów.

Jedynym ewentualnym zagrożeniem, jakie mi przychodzi do głowy, jest zapisywanie czegoś na dysku Win10, kiedy działasz spod WinXP - chodzi o ewentualne niezgodności systemu plików. Ale nawet to nie jest pewne, bo zwyczajnie - przy różnicach wersji systemu plików - WinXP może nie widzieć dysków Win10. Tak jest np. gdy spod Win9x chcesz się dostać na dysk NTFS.

Dla większej asekuracji po zainstalowaniu WinXP na trzecim HDD możesz dołączyć tylko ten dysk z rezerwowym Win10 i w praktyce sprawdzić jak to działa. jeśli nie będzie żadnych "sęków" (a nie powinno być) przy dwóch dyskach to będziesz miał dowód w ręku. W przypadku Win9x+Win2000/XP wiele razy tak robiłem i nie było problemów. Nawet na kombinacjach z DOS-em też. Było mi to potrzebne do trzymania niektórych gier na odrębnych dyskach z własną instalacją systemu operacyjnego, co miało tę zaletę, że mogłem daną grę podpiąć do dowolnego kompa, ale oczywiście trzeba było doinstalowywać sterowniki do płyty głównej i wszystkiego co w niej siedziało.

----------------

"Miałem kiedyś oryginał WinXP na płycie, ale przy przeprowadzce zaginął."

Kup nalepkę OEM-ową z "Allegro" - trafisz nawet za 20-30 zetów, a nawet taniej. Jeśli od razu nie zadziała, poczekasz dłuższy czas na nowy limit instalacji i będziesz miał. Niektórzy nawet gwarantują, że zadziała, bowiem nalepka jest z rozebranego sprzętu.

Warto tylko zwrócić uwagę na wersję systemu, którą ściągasz, bo czasami może nie odpowiadać kluczowi. Nie jest to częste zjawisko, ale może się zdarzyć.

Ranga 7
Zgred
Ranga: 7
Dołączył:
2020-08-30
2021-05-10 21:25:34

"Chyba nawet nagram poradnik dla ludzi, którzy też znajdą się w takiej sytuacji - dysk bez Windowsa i brak nośnika, z którego można go zainstalować, pod warunkiem że mają telefon z obsługą pendrive."

Bezwzględnie tak i jeszcze raz tak!

Nie każdy jest tak pomysłowy, uparty i gotowy zaryzykować realizację nietypowych działań. Potrzebny jest naoczny przykład, że tak można.

Pogratulować pomysłowości!

< 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, >

Dodaj nowy post


Zaloguj się, aby dodać swój post na forum!
Nie masz konta? załóż je!
Stare Gry -:. Copyright by Stare.e-gry.net .:- Abandonware