Forum

Ranga 3
PInroz
Ranga: 3
Dołączył:
2021-04-13
Empire of Magic na Windows 10

Siema Wszystkim :D

Otórz mam pewien problem, gdyż postanowiłem powrócić to dość osobliwego tytułu jakim jest Empire of Magic, niestety mam z nim problem gdyż gra wogóle nie chce działać na Windows 10 :( Więc jestem ciekaw czy jest tu ktoś kto grał w tę produkcję na Windowsie 10?

Jeżeli nie wiecie co to za gra tutaj podaję link: https://www.gry-online.pl/gry/empire-of-magic/ze156b


2021-04-13 18:22:33

Odpowiedzi:

Ranga 6
kamiledi15
Ranga: 6
Dołączył:
2020-07-04
2021-05-25 00:15:10

Ale przecież nie musisz kupować. Wystarczy nagrać obraz z internetu na płytę, albo jeśli masz dostęp do internetu ze starego komputera zainstalować grę bezpośrednio z obrazu. Będzie to oczywiście piracka kopia, ale i tak gra od dawna nie jest w sprzedaży. Autor wątku korzysta z tego samego obrazu płyty, więc wiedzielibyśmy, czy wszystko z nim ok, a dałoby nam to również pole do nowych eksperymentów.

A Dosbox najwyraźniej mocno się rozwinął. Przeszedłem na nim masę gier z dawnej epoki bez żadnych problemów. Jedynie czasem trzeba wyregulować prędkość, gdy gra działa za szybko lub za wolno. Problemy zaczynają się dopiero z windowsowymi grami, bo najwyraźniej ten system trudniej jest emulować. Ale nic nie zastąpi grania na oryginalnym sprzęcie, dlatego kupiłem ten dosowy komputer. Do Win95/98 mam mniejszy sentyment, choć oczywiście niewykluczone, że sytuacja mnie kiedyś zmusi do kupienia kolejnego peceta. 

Betrayal at Krondor znajduje się na mojej liście do ogrania (kiedyś grałem, ale nie zaszedłem zbyt daleko) i oczywiście będę w niego grał na prawdziwym Dosie.

Ranga 7
Zgred
Ranga: 7
Dołączył:
2020-08-30
2021-05-24 23:49:27

"Znam Betrayal at Krondor, ale nie grałem w niego od lat, jednak na Dosboxie powinien bez problemu ruszyć. Masz z nim jakieś kłopoty?"

Od bardzo dawna używam wyłącznie starego sprzętu do starych gier. Narzekania na "DOSbox" były powszechne te kilkanaście lat temu, bo sporo gier pod nim nie chodziło jak trzeba. A że ceny starych kompów i części były wtedy groszowe (prawie dosłownie) to zgromadziłem dużo "starych gratów" i od lat mam spokój z uruchamianiem starych gier/programów. Dotyczy to nie tylko DOS, ale też Win9x/Me/2000/XP. W "Betrayala" gram na "blaszaku" na AMD K6-2/500MHz (s.7) z ATI Rage 128GL/16MB (AGP), SB16 (ISA) i pod Win98SE. Wszystko chodzi idealnie i nawet wielokrotne używanie ALT+TAB jeszcze mi nie wywołało żadnego problemu. Tak stabilnie, że aż nudno.

Co do "Empire of Magic" to niestety nie mam oryginału, żeby go sprawdzić, a na "Allegro" też nie znalazłem. Jak trafię gdzieś w sieci to spróbuję instalacji, bo mam kompy z tej epoki i mógłbym sprawdzić nawet realność tych wymagań systemowych. ale pewnie trochę potrwa.

Ranga 6
kamiledi15
Ranga: 6
Dołączył:
2020-07-04
2021-05-24 22:10:45

Z dosowymi grami raczej nie powinno być problemu. Znam Betrayal at Krondor, ale nie grałem w niego od lat, jednak na Dosboxie powinien bez problemu ruszyć. Masz z nim jakieś kłopoty? Jeszcze nie znalazłem dosowej gry, z którą Dosbox by sobie nie poradził. Ale poszedł u mnie w odstawkę, odkąd mam prawdziwy dosowy pecet.

Skoro masz retro sprzęt, to może spróbuj wgrać Empire of Magic na prawdziwym starym komputerze? Może być też tak, że obraz płyty jest źle zgrany i męczymy się bez szans na powodzenie.

Ranga 7
Zgred
Ranga: 7
Dołączył:
2020-08-30
2021-05-24 22:05:45

No właśnie obrabiam "Betrayal at Krondor".

Tylko ja grywam na starym sprzęcie i systemach, więc problemy z emulatorami mnie nie dotykają. Dawno temu (chyba ponad dekadę) próbowałem "DOSboxa", ale były w nim ciągłe problemy. Pewnie wynikały one z wczesnej wersji, ale dałem sobie spokój z emulacją... i tak już mi zostało.

Ranga 6
kamiledi15
Ranga: 6
Dołączył:
2020-07-04
2021-05-24 21:56:09

Nie wiem z którego roku jest artykuł na tym blogu, a 972 komentarze nie na temat nie nastrajają optymistycznie, żeby coś odpisał. Ale spróbować można.

"Samemu wszystkiego nie da rady przerobić, bo by życia nie starczyło, więc trzeba innych namawiać!"

No to do roboty, panie Zgredzie! :D 

Ranga 7
Zgred
Ranga: 7
Dołączył:
2020-08-30
2021-05-24 21:50:07

Możesz też spytać tego blogera, który podał, że Win95 też "jest grany".

"Oj, kusisz, kusisz, żeby spróbować z tym Win95."

Samemu wszystkiego nie da rady przerobić, bo by życia nie starczyło, więc trzeba innych namawiać!

Ranga 6
kamiledi15
Ranga: 6
Dołączył:
2020-07-04
2021-05-24 21:26:24

Oj, kusisz, kusisz, żeby spróbować z tym Win95. Ale żeby była akceleracja 3D, to pewnie musiałbym to wgrać od zera na Dosboxa lub PCEM, bo gotowce są tylko z Win98, a to może być trochę trudniejsze - instrukcja na Youtube trwa pół godziny!! Może spróbuję jak będę miał więcej czasu.

Ranga 7
Zgred
Ranga: 7
Dołączył:
2020-08-30
2021-05-24 05:12:01

Skoro wymaga DX8.0 to chyba odpada sprawa niezgodności wersji DX, chociaż też były DX8.0 i chyba DX8.0a. Ale nie jestem pewien, bo pamięć zawodzi czasami. Nie pamiętam też jakie tam były różnice w szczegółach - czy to mogłoby mieć znaczenie dla emulatora.

Natomiast wyglada na to, że ta gra mogła pójść na Win95, bo one jeszcze miały wersję DX8.0.. Może więc ten bloger miał rację, że podał taką możliwość.

 

Ranga 6
kamiledi15
Ranga: 6
Dołączył:
2020-07-04
2021-05-20 20:31:14

Znalazłem instrukcję do tej gry:

https://www.scribd.com/document/133640661/Empire-of-Magic-Manual-PC

Niestety da się przeczytać tylko pierwszą stronę, ale widać na niej wymagania:

Processor: 600MHz and better
Memory: 128MB RAM
OS: Windows® 98, Windows® ME, Windows® 2000, Windows® XP
Controls: Keyboard and mouse
Drives: For installing and playing you need a hard disk with 1.2GB free space and a four-speed CD-ROM drive
Video: 3D graphics card supporting DirectX 8.0
Sound: 16-bit sound card compatible with DirectX. is necessary

Nie ma tu chyba niczego specjalnego?

Ranga 7
Zgred
Ranga: 7
Dołączył:
2020-08-30
2021-05-20 18:38:31

"Toś pan sobie wybrał grę :)"

No właśnie, moim zdaniem, na tym ta mania polega, że wyszukuje się rózne nietypowe gry i z nimi "walczy". Podobnie ze sprzętem, który bywa jeszcze bardziej "zakręcony".

"Stwierdza, że to najbardziej niekompatybilna gra retro jaką widział w życiu."

Dobrze by było zobaczyć instrukcję i wymagania podawane przez producenta, bo może to naprowadziło by na jakiś ślad przyczyn problemów z tą grą. Tak dla przykładu, jeśli gra jest na DX9.0c to może tu chodzić o jakąś specjalną ich wersję dedykowaną tej grze. Wiele gier z tego okresu miało własne wersje DX9.0c dołączane do gry i zgodność z wersjami "Microsoftu" wymagała patchy. Taka niestandarwowa wersja DX może sprawiać emulatorowi kłopoty do padów włącznie, bo tak bywało i w środowisku oryginalnym.

To tylko "niczym nieuzasadnione podejrzenie", ale należałoby to jakoś sprawdzić... i ewentualnie wykluczyć... lub potwierdzić.

< 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, >

Dodaj nowy post


Zaloguj się, aby dodać swój post na forum!
Nie masz konta? załóż je!
Stare Gry -:. Copyright by Stare.e-gry.net .:- Abandonware