Forum

Ranga 3
PInroz
Ranga: 3
Dołączył:
2021-04-13
Empire of Magic na Windows 10

Siema Wszystkim :D

Otórz mam pewien problem, gdyż postanowiłem powrócić to dość osobliwego tytułu jakim jest Empire of Magic, niestety mam z nim problem gdyż gra wogóle nie chce działać na Windows 10 :( Więc jestem ciekaw czy jest tu ktoś kto grał w tę produkcję na Windowsie 10?

Jeżeli nie wiecie co to za gra tutaj podaję link: https://www.gry-online.pl/gry/empire-of-magic/ze156b


2021-04-13 18:22:33

Odpowiedzi:

Ranga 6
kamiledi15
Ranga: 6
Dołączył:
2020-07-04
2021-05-06 10:47:51

Pamiętaj tylko, że żeby zainstalować Windows XP muszą być sterowniki pod niego do twojego sprzętu - karty graficznej, płyty głównej, karty dźwiękowej itd. Do moich akurat są, bo sprawdzałem, ale zobacz, czy do twoich też. No i najlepiej jakbyś miał zapasowy dysk, żeby tam go zainstalować, tak jak ja. Ja się za to wezmę pewnie w czerwcu.

Ranga 3
PInroz
Ranga: 3
Dołączył:
2021-04-13
2021-05-06 10:45:17

Ale się rozpisaliście :D

Życzę powodzenia kamiledi15, by to zadziałało... kurde mam nadzieję że to zadziała. Bo mimo że wiele aspektów z gry pamiętam jak we mgle i zapamiętałem niewielkie urywki z rozgrywki (widnocznie mało w to grałem by lepiej zapamiętać) to bardzo chcę do tej gry powrócić, zwłaszcza że patrząc na to ile materiałów można znaleźć w internecie świadczy że jest to poniekąt zapomniana produkcja :/

Ranga 7
Zgred
Ranga: 7
Dołączył:
2020-08-30
2021-04-26 00:15:48

W kwestii zgodności sterowników z WinXP z konkretnym SP to myślę, że na granicy SP2/SP3 mogłyby być jakieś efekty tego typu. Nowsze wersje sterowników zawierają nie tylko ulepszenia obsługi samych urządzeń, ale też lepsze dopasowanie do systemu. Z griguej strony systemy operacyjne też są ulepszane w kierunku efektywniejszej obsługi urządzeń.

Ranga 7
Zgred
Ranga: 7
Dołączył:
2020-08-30
2021-04-26 00:05:11

Podstawowa wersja WinXP to była "kicha" z mnóstwem "dziur" i błędów... więc jej nie radzę. SP1 trochę sprawę polepszył, ale nadal jest "dziurawy" i nie radzę z niego wychodzić w Internet. Dopiero SP2 jest w miarę bezpieczny i poprawiony. Nie wiem tylko jak będzie sobie radził z twoim sprzętem. SP3 to juz mocno zmieniony system - sporo unowocześniony.

Service Packi nie powinny mieć wpływu na zgodność/niezgodność z Win9x, a nawet nowsze mogą mieć ulepszone jakieś mechanizmy poprawiające działanie emulatorów.

Ranga 6
kamiledi15
Ranga: 6
Dołączył:
2020-07-04
2021-04-25 22:03:50

Przymierzam się do tej instalacji XP. Spróbuję wgrać go przez USB. Zastanawiam się tylko, którą wersję wybrać - z Service Packiem 1, 2,3, a może bez żadnego? Tak na logikę chyba lepiej bez żadnego Service Packa, bo to powinno zapewnić największą zgodność z grami z Win98? Ale czy sterowniki do płyty głównej i karty graficznej są zależne od Service Packów?

Ranga 7
Zgred
Ranga: 7
Dołączył:
2020-08-30
2021-04-23 11:02:36

"Więc jeśli coś mi nie zadziała, to będzie to pewnie mały procent, dla którego zobaczymy czy warto kombinować."

Podwójna instalacja to niewielka fatyga i koszt, a daje zawsze większą zgodność z tytułami "z epoki" niż emulator.

Do tego można też pomyśleć o dołożeniu drugiej karty graficznej do starych gier, która będzie słabsza, ale to pozwoli trochę oszczędzić kartę podstawową i zasilacz. Jeśli się bardzo dużo gra to takie różne drobne oszczędności (równiez na rachunkach za prąd) nie zaszkodzą, bo w skali roku to już jest parę złotych na inne wydatki.

A na koniec, jest jeszcze tego taki plus, że jak Ci padnie system nowy to masz pod ręką możliwość dalszego działania w skromniejszym wymiarze, ale jednak. Przy róznych kryzysach to jest rzecz bardzo użyteczna.

Ranga 6
kamiledi15
Ranga: 6
Dołączył:
2020-07-04
2021-04-22 21:28:11
Mam płytę główną AMD 970. Z tego co widzę, są sterowniki do WinXP pod to, więc mogę spróbować. Win7 to też jakieś wyjście, ale czy starsze gry będą na tym działać, to loteria, więc jeśli WinXP zadziała, to chyba rozsądniej by było wgrać ten system. Ale tak jak piszę - ja na razie tego nie potrzebuję. Nadrabiam teraz klasyki, które w przeszłości mnie ominęły, mam też zbiór swoich ulubionych gier z tego okresu, więc jest ryzyko, że któraś z nich nie zadziała. Tym bardziej, że ja lubię grać ze swoich własnych oryginalnych nośników, więc to zmniejsza użyteczność np. Goga. Ale zobaczymy co przyszłość przyniesie. Na razie ta instalacja byłaby głównie pod kątem gry autora tego tematu, więc warto, żeby on też się upewnił, czy jego komputer "udźwignie" WinXP. Ja się za to wezmę może w czerwcu, bo na razie mam inne rzeczy na głowie. A mimo wszystko maszynę wirtualną i tak warto mieć. Pozwala uruchomić gry 2d, z których te mniej znane nie mają patchy pod Win10, a na takiej maszynie wirtualnej działają. Również ten Dosbox z Win98 bardzo ładnie odpala wiele gier 3d - przynajmniej sądząc po demach, które autor tam dodał, działają naprawdę imponująco. Więc jeśli coś mi nie zadziała, to będzie to pewnie mały procent, dla którego zobaczymy czy warto kombinować. Na razie mam zamiar to zrobić głównie z czystej ciekawości, no i żeby pomóc Pinrozowi.
Ranga 7
Zgred
Ranga: 7
Dołączył:
2020-08-30
2021-04-22 20:45:55

"Są do niego sterowniki od mojej karty graficznej, więc warto spróbować."

A do samej płyty też są sterowniki dla WinXP?

Co do wydajności poszczególnych emulatorów to może kwestia ich konfiguracji pod konkretne tytuły. Niektóre stare gry bardziej lubiły NVidię a inne ATI, więc to też trzeba brać pod uwagę (róznice w osiągach były mocno zależne od gry). Testy syntetyczne też nie zawsze pokazywały prawdę, bo niektóre wersje "3D Marka" były "podrasowane" pod karty konkretnego producenta i firma potem przepraszała.

Można jeszcze sprawdzić, czy takie kłopoty dotyczą tylko emulacji pod WinXP, bo może pod Win7 byłoby lepiej? Ale to tylko moje intuicyjne przypuszczenie.

 

 

Ranga 6
kamiledi15
Ranga: 6
Dołączył:
2020-07-04
2021-04-22 20:09:03
Ok, tylko ja teraz piszę o Windowsie XP. Są do niego sterowniki od mojej karty graficznej, więc warto spróbować. Na razie problem mamy tylko z jedną grą Pinroza, bo te moje na szczęście chodzą na Win10 - jedna bez problemu, druga z patchem. Co ciekawe, widziałem filmik faceta, który twierdzi, że PCEM ma lepszą wydajność niż Dosbox, a u mnie jest odwrotnie - Win98 na PCEM wlecze się jak żółw, a Win98 na Dosboxie śmiga bardzo szybko. Tyle tylko, że PCEM uruchamia więcej gier. Swoją drogą tyle teraz powstaje miniaturek retro konsol, a nikt nie wpadł na to, żeby zrobić coś takiego dla Win98. Widocznie to nie takie łatwe.
Ranga 10
Buttle
Ranga: 10
Dołączył:
2006-12-30
2021-04-22 19:40:04

Nie zainstalujecie starego systemu na nowym komputerze. Powodem jest to że stare systemy nie mają kompletnie żadnych sterowników do tego nowego sprzętu i nigdy takie coś już nie powstanie, bo  te systemy nie są wspierane technologicznie.  Aby zainstalować Win98 musicie mieć sprzęt z tej epoki co Win98, albo właśnie emulatory, które są niestety zawodne.

< 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, >

Dodaj nowy post


Zaloguj się, aby dodać swój post na forum!
Nie masz konta? załóż je!
Stare Gry -:. Copyright by Stare.e-gry.net .:- Abandonware